1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
victus00 [196]
2 years ago
6

Does someone mind helping me with this problem? Thank you!

Mathematics
1 answer:
Grace [21]2 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

∠A + ∠B + ∠C = 180°

Here the value of ∠B and C is given below...we need to find the value of ∠A ....

a + 120° + 40° = 180°

a + 160° = 180°

a = 160° - 180°

a = 20°

...

You might be interested in
If you pay $20 for 16 candy bars what is the cost for per candy
Olin [163]
<span>$20/16=$1.25/candy bar 
Candy bars cost $1.25 each </span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many minutes r there in 3 weeks
worty [1.4K]
30,240


60x24=1440x7=10,080x3= 30,240
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to find 2 equivalent fractions for 8/l0
Harlamova29_29 [7]

Answer:

4/5 ;$;$&$&&$&$*$,$*$,**$*$*$*$*$

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Will give 60 points and brainliest
Katen [24]
I am not sure what you mean, but x=4
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What's the answer please, I need help
mezya [45]

Answer:

Ano pong sa Sagutin diyan

Step-by-step explanation:

hindi ko op maintiddihan sorry po

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Twice a number is decreased by 9, and this sum is multiplied by 4. The result is 8 less than 10 times the number. What is the nu
    13·1 answer
  • Please help with ratios of the area of triangles.....thank you
    15·1 answer
  • Which of the following is an infinite series?
    7·1 answer
  • hey! who wuvzzzzzzz money??? $$$$$ meeee deb is saving $54 per month to buy a new camera. use the distributive property to menta
    7·1 answer
  • Please help with #2 asap !
    15·1 answer
  • A busy customer service agent handled 20 emails in 1/4 of a day. At that rate, how many emails could he handle in 1 day?
    14·2 answers
  • Graph the solutions of the linear inequality −2x + 2y ≥ −4.
    12·1 answer
  • Find the slope of the line.<br> 1.<br> (5, 3)<br> (-5, 1)
    10·1 answer
  • Olivia bought a piece of fabric that Was 6.54 meters long. Then she cut 5.65 meters of it off to use in a sewing project. How mu
    10·1 answer
  • Which system of equations is inconsistent?<br><br> Answer Choices Listed Below
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!