1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrezito [222]
2 years ago
12

Unit 2 Show Your Work, BYU Geometry Part 1

Mathematics
1 answer:
irga5000 [103]2 years ago
3 0

The true statements about ∠MJK and ∠MJL are

  • The sum of the two angles is 180 degrees
  • JK and JL are opposite rays
  • JK and JL form a straight line

<h3>How to determine the true statements?</h3>

The statement is given as:

∠MJK and ∠MJL are a linear pair of angles and the angles are also supplementary

As a general rule, linear pair angles are adjacent angles that add up to 180 degrees. This means that:

  • They are supplementary angles
  • They have a sum of 180 degrees
  • The angles may or may not be congruent
  • They have opposite rays i.e. straight line

The above means that, the following options are true:

(e), (f) and (h)

Also, the converse of the statement is:

∠MJK and ∠MJL are supplementary angles and the angles are also  linear pair of angles

This is false because not all supplementary angles are  linear pair angles

Read more about linear pair angles at:

brainly.com/question/1511741

#SPJ1

You might be interested in
HELP NEEDED ASAP! Thanks :)
Arlecino [84]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

4 0
3 years ago
Marco's dog, Spot eats 5 cups of food every 3 days. Jack'a dog. Taco eats 10 cups of food every 5 days. Is the ratio of cup to d
marysya [2.9K]
No, the ratio is not the same
4 0
3 years ago
To join a health club, a person must pay a $75 one-time fee plus a charge of $30 per month. This situation can be presented by a
Rudiy27

Answer:

y = 30x + 75

Step-by-step explanation:

every month you're paying 30 dollars for a fee.

the 75 dollars is simply the "down payment" so to say.

m is the constant growth or the continuous growth or the charge per month.

5 0
3 years ago
Solving Exponential and Logarithmic Equation In exercise,solve for x or t.See example 5 and 6.
Aloiza [94]

Answer:

0.70275

Step-by-step explanation:

Data provided in the question:

4e²ˣ⁻¹ -1 = 5

now solving for 'x'

⇒ 4e²ˣ⁻¹ = 5 + 1

or

⇒ 4e²ˣ⁻¹ = 6

or

⇒ e^{(2x-1)} =\frac{6}{4}

or

⇒ e^{(2x-1)} =\frac{3}{2}

now,

taking natural log both sides, we get

⇒ 2x - 1 = \ln(\frac{3}{2})

also,

we know

⇒ \log(\frac{A}{B}) = \log(A)+\log(B)

thus,

⇒ 2x - 1 = ln(3) - ln(2)

or

⇒ 2x - 1 = 1.0986 - 0.6931

or

⇒ 2x - 1 = 0.4055

or

⇒ 2x = 0.4055 + 1

or

⇒ 2x = 1.4055

or

⇒ x = 0.70275

3 0
3 years ago
Find FG<br><br> FG=<br> __________________
FrozenT [24]

FG = 16

Step-by-step explanation:

Two pairs of consecutive are congruent so, its a kite,

Opposite sides are equal in kite so,

x + 11 = 3x + 1

or, 11 - 1 = 3x - x

or, 2x = 10

so, x = 5

FG = x + 11 = 5 + 11 = 16

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Write slope intercept equation passing through (-5,0) and (0,4/5)
    5·1 answer
  • How do I solve <br>-6= -9/u
    11·1 answer
  • A Pell Grant is a type of financial aid that does not need to be paid back. true or false
    6·1 answer
  • During one team’s season, the team has won 4 games out of the 12 games they have played. The team will play 42 games by the end
    11·2 answers
  • A recipe for 1 lb of trail mix calls for 2.5 oz of chocolate pieces. How many ounces of chocolate pieces are needed to make 5 lb
    15·1 answer
  • Ailing spent 3/8 of his time studying science he spent 2/5 as much time studying English as science what fraction of aikong stud
    6·1 answer
  • Use symbolic notation and fractions where needed. Give your answer in the form of comma separated list of i, j, k i, j, k compon
    6·1 answer
  • #1 please! will give great rating! please explain to!
    11·2 answers
  • 5
    11·1 answer
  • A dinner plate is in the shape of an isosceles right triangle. The leg length is 13 inches. What is the length of the hypotenuse
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!