1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ghella [55]
2 years ago
12

Which of the following are solutions to the equation below?

Mathematics
1 answer:
larisa86 [58]2 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

therefore A is the correct answer

You might be interested in
C=2(3.14)r; c=14(3.14) solve for r
tekilochka [14]

Answer:

c=2(3.14)r

given c=14(3.14), then r

make r the subject formula and substitute given c=14(3.14)

r=c/2(3.14)

r=14(3.14)/2(3.14)

r=7

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If the cost of a 2.5 meter cloth is $30.5. What will be the cost of 22 meters ?
alisha [4.7K]

Answer:

268.40

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

2.5 meters        22 meters

-----------------  = --------------

30.5 dollars       x dollars

Using cross products

2.5 * x = 30.5 * 22

2.5x =671

Divide each side by 2.5

2.5x / 2.5 = 671/2.5

x =268.4

8 0
3 years ago
Harry cycles 8 kilometres in 30 minutes.<br> Calculate his average speed, in km/h
Lerok [7]
8 km / 0.5 hr
= 16 km/h
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following mathematical statements shows "the quotient of a number and six is eight”?
rosijanka [135]
N ÷ 6 = 8
hope this helps good luck! =]
6 0
3 years ago
If 10 tickets to the movies cost $55, how much would 4 tickets cost?
inessss [21]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A new patio will be an irregular hexagon. The patio will have two long parallel sides and an area of 360 square feet. The area o
    14·1 answer
  • Subtract -7a^2 + 3a -9 from 5a^2 - 6a -4<br><br> Answer should be polynomial in standard form
    14·1 answer
  • Formula for a prism i am in need of help please help me
    11·1 answer
  • One-third the cube of y
    15·2 answers
  • The grocery store has a sale on canned tomatoes: 4 cans for $5.00. Find the unit rate (cost per can).​
    6·1 answer
  • Chase is campaigning for class president and plans to distribute some campaign materials: 8 flyers and 12 buttons. He wants each
    5·1 answer
  • 4(-2 1/3) plus 7 1/6
    15·1 answer
  • One of the roots of the equation 27x^2 + bx + 8 =0 is known to be the square of the other. Find b​
    9·1 answer
  • Find the equation of a line perpendicular to y = 4 + x that passes through the<br> point (-3, 3).
    5·2 answers
  • Given the function f(x)=2x-1<br> Evaluate: <br>a) 2f(x) <br> b) f(2x)​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!