1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zmey [24]
2 years ago
9

What does medical coverage on an auto insurance policy cover?

Business
1 answer:
stealth61 [152]2 years ago
6 0

Medical coverage on an auto insurance policy covers Medical bills for yourself and anyone else in your car in case of an accident

<h3>WHAT IS MEDICAL COVERAGE </h3>

Medical coverage is a type of insurance that protects the occupants in a car against medical bills should accidents occure irrespective of who caused it.

Medical coverage of an auto insurance ensures that medical expenses are covered in cases of an accident.

Learn more about medical coverage at brainly.com/question/3545635

#SPJ1

You might be interested in
Which of the following statements regarding the staffing budget is true? a.The staffing budget is based on the desired profit le
Valentin [98]

Answer:

b.The staffing budget is based on a fixed human resources budget

Explanation:

  • The staffing budget is the budget that outlines a money plan to be spent on the employees and consists of the largest investment to the organization.
  • It acts as an outline plan for the service companies each staff member corresponds to the salary for the employee in the spreadsheet on a weekly, monthly, and yearly basis.
8 0
2 years ago
A supply curve is upward-sloping because At higher prices sellers have a greater incentive to produce more, ceteris paribus. The
Molodets [167]

Answer:

All of the answers are correct.

Explanation:

The law of supply states that in a production process when the price of. Commodity increases the suppliers are more willing to supply more goods, while when price falls suppliers tend to supply less goods.

This is as a result of lower motivation to sell at a lower price where profit margins are low. The higher the price the more the profit made so they are more motivated.

Also when prices are too low the suppliers may barely cover their cost of production so they tend to supply less.

Attached is a diagram of the supply curve

5 0
2 years ago
Before coming to trial, sam was assigned a public defender, was informed of the charges, and was given a chance to review the ev
andreyandreev [35.5K]

Procedural justice.

All the above activities are part of procedural justice which entails ensuring that there is fairness in the processes that resolve disputes particularly in regard to legal proceedings in criminal justice. The aim of procedural justice is to ensure a fair trial.

7 0
3 years ago
the last recession changed the way many companies offer support to people and communties in need. many companies
GenaCL600 [577]
<span>The recession changed the way social assistance is provided by the means of reducing the specific financial capital allocated to these aspects, and instead encourage employees to take part in various social projects and programs that the company would be implementing.</span>
3 0
3 years ago
Glasgow Enterprises started the period with 80 units in beginning inventory that cost $7.50 each. During the period, the company
Citrus2011 [14]

Answer:

The cost of ending inventory is $2340

Explanation:

Under the weighted average method of inventory valuation, we value the ending inventory based on the weighted average of all the available inventory for the period. The inventory available for the period includes the beginning inventory plus the purchases for the period.

The weighted average cost of inventory can be calculated by adding the total cost of available inventory and dividing it by total number of units of available inventory.

The weighed average cost of inventory per unit for Glasgow is,

Total cost = 80 * 7.5 + 200 * 9 + 150 * 9.3 + 50 * 10.5  =  $4320

Total number of units = 80 + 200 + 150 + 50  = 480 units

Weighted average cost per unit = 4320 / 480  =  $9 per unit

The units of ending inventory are = 480 - 220 = 260 units

The cost of ending inventory is = 260 * 9 = $2340

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Abc company was originally divided into separate units based on function. last year, abc company expanded into several new geogr
    10·2 answers
  • you are a trust fund baby, but you cannot touch your money until you are 30. you are now 21 and want to plan for your future bas
    14·1 answer
  • The House Subcommittee on Oversight and Investigations made its recommendations after looking into failures at each of the follo
    13·1 answer
  • Nick lives in San Diego and loves to eat desserts. He spends his entire weekly allowance on jello and pie. A bowl of jello is pr
    6·1 answer
  • A teenager arrives by private car. He is alert and ambulatory, but his shirt and pants are covered with blood. He and his hyster
    7·1 answer
  • Although the Chen Company's milling machine is old, it is still in relatively good working order and would last for another 10 y
    10·1 answer
  • All of the following are considered examples of disreputable conduct for which a CPA can be disbarred or suspended except Direct
    14·1 answer
  • When a ________ is offered on lower-priced items as a sales promotion, the time and trouble of mailing in a proof of purchase to
    7·1 answer
  • Please tell whether inventory is beneficial or not for businesses with a large number of customers? Why?
    9·2 answers
  • Trade between individuals and between nations leads to: Trade between individuals and between nations leads to: higher product p
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!