1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotykmax [81]
2 years ago
8

The cost of 5kg of rice is Rs.425. find the cost of 1kg of rice ​

Mathematics
1 answer:
DaniilM [7]2 years ago
8 0

Answer:

Rs 85

Step-by-step explanation:

Cost of 5kgs of rice = Rs 425

Cost of 1 kg of rice = 425/5

= Rs 85

So, the cost of a kg of rice is Rs 85

You might be interested in
John paid $300 for a new xbox with a discount of 40% what was the original price before discount
irakobra [83]

Answer:

$500 is the original price

Step-by-step explanation:

0.6x = 300         Divide 0.6 on both sides

     x = $500

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP DO IN A HOUR !!!
klemol [59]

Answer:

bro why did u take his points

:/

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?
aev [14]
4.50 ÷ 5 = 0.9

The unit price is $0.9 or ¢9.
8 0
3 years ago
1,508 rounded to the nearest hundred
DENIUS [597]

Answer:

1,500

Step-by-step explanation:

hope this helped!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pls help asap!!!!!!!!
mote1985 [20]

Answer:

I think option B is correct

generosity

hope my answer is helpful to you

plz mark me as brainlist

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Scott and his family want to hike a trail that is 1,365 miles long. They will hike equal parts of the trail on 12 different hiki
    11·1 answer
  • Use the remainder Theorem to find the remainder for (x2- 2)/(x - 1) and state whether or not the binomial is a factor of
    15·1 answer
  • If you flip a coin and roll a 6 sided dice what is the probability that you will flip a heads and roll a 5
    13·1 answer
  • What is the answer to this​
    8·1 answer
  • (No links please) There were 2 red marbles, 3 blue marbles and 5 gold marbles in a bag.
    11·1 answer
  • Solve for Surface Area and Volume.<br>Show work and supporting evidence, please. Hurry, please!​
    8·2 answers
  • Anybody know the awnser to number 4 and 5 please awnser fast if you know it
    5·1 answer
  • What is the answer to 2x10?
    7·2 answers
  • I could use some help answering this math problem!!
    14·1 answer
  • Triangles A B C and L M N are shown. Angle B A C is 58 degrees. Angle M L N is 78 degrees. Sides A B and L M are congruent. Side
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!