1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Drupady [299]
3 years ago
10

3m-5p=12 solve for p

Mathematics
2 answers:
dalvyx [7]3 years ago
8 0
This is a literal equation and in this case, we have to ISOLATE (or solve) for p.

So, to isolate p, move 3m to the other side as your first step.

Divide -5 from p and what you do to one side, you do to the other. So also divide -5 from 12-3m.

There's your answer.

umka21 [38]3 years ago
5 0
3m - 5p = 12

3m(-3m) -5p = (-3m)+ 12
-5p = -3m + 12
(-5)/-5p = (-5)/ (-3m + 12)
p = 3/5m + 12/-5
You might be interested in
Enter an expression which would represent the simplified form of 4x + 8 subtracted from 2x - 10?
Ksju [112]

Answer:

2x - 2

Step-by-step explanation:

Move the numbers to be near their mates

4x - 2x + 8 - 10

Then solve as much as you can

4x - 2 = 2x, 8 - 10 = -2

<u>2x - 2</u>

8 0
3 years ago
Someone please help me with this one
Anna35 [415]

Answer:

k=-2x+9

Step-by-step explanation:

-4x+6=k*2x-3

+3               +3

-4x+9=k*2x

/2x          /2x

-2x+9=k

8 0
4 years ago
Volume is the total number of cubic units contained inside a three-dimensional figure.
Tasya [4]
What I think is true!!
7 0
3 years ago
A rectangular plot of land has an area 9/10 square mile.The length is 3/2miles whats the width
Georgia [21]
A = L * W
(9/10) = (3/2) * W
Divide both sides (3/2)
(9/10) / (3/2) = W
(9/10) * (2/3) = W
18/30 = W
6/10 = W
W = 3/5 mile
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
A graduated commission employee makes 3.5% interest on the first $50,000 in sales and 6.5% interest on all sales over $50,000. W
masha68 [24]

Answer:

7th Grade ELAR Snapshot

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution for s in A=ys+y
    8·1 answer
  • The Student Council at Woodlands Middle School is planning a field
    8·2 answers
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • A 2- liter bottle of water has a mass of 2 kilograms. How many grams is that?
    6·1 answer
  • What is the median of the data set:348,349,354,355,357,359,360,367,37,381,386,388,388
    10·2 answers
  • 2. Find the magnitude and direction of the resultant vector of two forces. The first force is 250 pounds at an angle of 25 degre
    15·1 answer
  • Which are similar to AJKL? Label each Yes or No.<br> L<br> м<br> ALKM<br> AJLM<br> ΔKML
    7·1 answer
  • Find the whole amount of 8% of 72 cm
    15·2 answers
  • Jada has read 3/5 of a book. she has read 75 so far. how many pages are in the whole book?​
    11·1 answer
  • Question in picture please answer
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!