Answer: x=2
Step-by-step explanation:
2(5x+3)=26
Distribute the 2
10x+6=26
Subtract 6 from both sides
10x=20
Divide both sides by 10
x=2
Answer:
$5.25
Step-by-step explanation:
a half dozen is 6
31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.
those are some expensive eggs!!
All you need to do is multiply it so it will be 1,791
Step-by-step explanation:
Let set up the two column proof
Statements. Reasons
1. m 1+ m∠5 = 180° and m∠1 + m∠4=180° Given
2. 2. m∠1 + m∠5 = m∠1 + m∠4. Substitution
3.m∠5 = m∠4. Subtraction Property of Equal
4.is Parallel to Given. 4.If alternate interior angles equal, then lines are ||.