To compare their speed (rate), we need to have the same time or same distance to use as a reference.
Matt ran 50 meters per 10 seconds. Molly ran 30 meters per 5 seconds. If she ran for 5 more seconds, she would have gone 30 more meters, for 30 meters per 10 seconds. Thus, Molly went faster.
Alternately, you could calculate their speeds in meters per (one) second and compare. 50 meters per 10 seconds is 5 meters per second, and 30 meters per 5 seconds is 6 meters per second.
Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Answer:
It is 54033/9900
Step-by-step explanation:
Answer:
see steps
Step-by-step explanation:
New price was increase from 100% to 109% at £1800.
By proportionality,
old price / 100% = 1800 / 109%
Cross multiply to get
old price = $1800 * 100% / 109% = £1651.38
Answer:
B (-2 , -11)
Step-by-step explanation:
hello : the system is :
y = 4x - 3
y= -x - 13
put x = -2
y = 4(-2) - 3=- 11
y= -(-2) - 13 = -11