1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SOVA2 [1]
1 year ago
5

In GeoGebra, display the slope of AB and the slope of the perpendicular line passing through C. Use this to verify your response

s in parts B and C. Then move points A, B, and C on the grid to several different locations, and record the slopes of the two lines and the coordinates of A, B, and C.
Mathematics
1 answer:
kati45 [8]1 year ago
5 0

The slope of the perpendicular line passes through C in GeoGebra.

<h3>What is GeoGebra?</h3>

GeoGebra is the software for the mathematical question for all levels of academics.

GeoGebra brings many mathematical problem solutions like geometry, algebra, spreadsheets, graphing, statistics, and calculus in one search engine.

Display the slope of and the slope of the perpendicular line passing through C.

Hence, the slope of the perpendicular line passes through C in GeoGebra.

For more details about GeoGebra:

brainly.com/question/10400398

#SPJ1

You might be interested in
What point Can be found by taking the average of the endpoints of a line segment?
SashulF [63]

Answer:

Step-by-step explanation:

This operation would result in the "midpoint" of the line segment.

5 0
3 years ago
I NEED HELP QUICK PLEASE!
Sav [38]

Answer:

its                                                                                                                                                

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 321 kids on a field trip. There are 5 more girls than boys. How many girls are there? How many boys?
Ratling [72]
158 boys, and 163 girls, do this by dividing 321 by two(do get how many of each gender if #s were equal) subtract 2.5 to get boys, and add 5 to that to get girls
4 0
2 years ago
How can i get answer 5 for -10 - (+5) ?​
timama [110]

Answer:

- 10 - (-20 + 5)

Step-by-step explanation:

- 10 - (-20 + 5)

- 10 - (-15) = -10 + 15

-10 + 15 = 5

have a nice day and mark me brainliest! :)

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Calc Help Please!!! Urgent!!
    15·1 answer
  • What is this from least to greatest 0.6,√(9/16),2/3
    5·1 answer
  • Please help! 20 Points!
    14·2 answers
  • a fountain on a lake sprays water in a parabolic arch modeled by the equation y = -0.3x^2 + 3x. a beam of light modeled by the e
    14·1 answer
  • Write each ratio as a fraction ?
    7·1 answer
  • Solve for all values of x using the quadratic formula when the equation is x2 + 3x +2. use variables with proper assignments for
    9·2 answers
  • PLEASEEE HELP QUICK!!!! find the midpoint of (5,11) and (4,-2)​
    7·2 answers
  • Lin has a drawing with an area of 12 in2. If she increases all the sides by a scale factor of 5, what will the new area be?
    14·1 answer
  • PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
    12·1 answer
  • Which expression gives the measure of 2ACE in the diagram below*
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!