1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
1 year ago
6

In 2000, the total population of the U.S. was 281.4 million people. In 2010, it was 308.7 million people. What is the average ra

te of change in the total population over this time period?
2.73 million people per year


27.3 million people per year



13.6 million people per year



1.36 million people per year
Mathematics
1 answer:
kifflom [539]1 year ago
5 0

Answer:

2.73 million people per year

Step-by-step explanation:

Turn sentences into coordinates/points:

In 2000, 281.4 million people

  • (x₁, y₁) = (2000, 281.4)

In 2010, 308.7 million people

  • (x₂, y₂) = (2010, 308.7)

Rate of population per year:

\sf \dfrac{y_2 - y_1}{x_2- x_1} \ \  where \ (x_1 , \ y_1), ( x_2 , \ y_2) \ are \ points

\rightarrow \sf \dfrac{308.7-281.4}{2010-2000}

\rightarrow \sf 2.73 \ million \ people

You might be interested in
It takes Sue, Jeff and Todd 4 hours to paint a room together. If it takes Sue 10 hours by herself and Jeff 12 hours by himself,
diamong [38]

The number of time it would take Todd to paint the room alone is 15 hours.

  • Let the Todd's time be t.

<u>Given the following data:</u>

  • Combine time = 4 hours
  • Sue's time = 10 hours
  • Jeff's time = 12 hours

To calculate the number of time it would take Todd to paint the room alone:

How to solve a word problem:

In order to solve this exercise, we would first of all calculate their individual rate and combined rate respectively. Finally, we would add their individual rates together and equate it to the combined rate.

<u>For </u><u>Sue</u><u>:</u>

Rate = \frac{1}{10} \;work/hr

<u>For </u><u>Jeff</u><u>:</u>

Rate = \frac{1}{12} \;work/hr

<u>For </u><u>Todd</u><u>:</u>

Rate = \frac{1}{t} \;work/hr

<u>Combined rate:</u>

Rate = \frac{1}{4} \;work/hr

Adding the individual rates, we have:

\frac{1}{10} +\frac{1}{12} +\frac{1}{t} =\frac{1}{4} \\&#10;\\&#10;

Multiplying all through by 120t, we have:

12t+10t+120=30t\\&#10;\\&#10;22t+120=30t\\&#10;\\&#10;120=30t-22t\\&#10;\\&#10;120=8t\\&#10;\\&#10;t=\frac{120}{8}

t = 15 hours.

Read more on word problems here: brainly.com/question/13170908

5 0
2 years ago
How much would $400 be worth after 6 years if it was invested at 2% interest compounded annually
Alexxx [7]
P=400 (your amount invested)
r=.02 (rate as a decimal)
n=1 (number of times compounded per year, annually meaning 1)
t=6 (number of years invested)

you must follow orders of operations when you plug these things in your calculator.
1st step) do .02/1 to get 0.2 then add 1 to get 1.02. raise this to (1*6)and you get roughly 1.126, now multiply this by 400 to get answer D 450.46.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Does 1+1=fish??????????
Ahat [919]
No 1+1 does not equal fish.....I thought so too until I looked it up
5 0
3 years ago
The length of a rectangular frame is 15 inches , and the width of the frame is 8 inches . What is the length of a diagonal of th
sp2606 [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

d=17in

6 0
2 years ago
Simplify (3х2 – 2) + (2х2 – бх + 3).
kolbaska11 [484]

Answer:

5x^2 -6x +1

Step-by-step explanation:

(3х^2 – 2) + (2х^2 – бх + 3).

Combine like terms

(3х^2  + 2х^2 – бх + 3-2)

5x^2 -6x +1

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Is 3/4 and 3/8 equivalent fractions and why? Thanks
    12·2 answers
  • Domain Range
    13·1 answer
  • The polynomial below is a perfect square trinomial of the form A2 - 2AB + B2.
    5·2 answers
  • Earth has been charted with vertical and horizontal lines so that points can be named with coordinates. The horizontal lines are
    10·2 answers
  • What are the values for the coefficients and constant term of 0 = 2 + 3x2 – 5x?
    12·2 answers
  • A store sells 8-foot boards for $2.40 each. What is the cost per foot?
    6·1 answer
  • Select the fraction that is equivalent to 0.0368.
    14·1 answer
  • Can someone please answer ASAP? 20 points!
    13·1 answer
  • Solve the following inequality for x.<br> PLEASE HELP
    6·1 answer
  • Original price: $80; Markdown: 36%
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!