1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reika [66]
2 years ago
12

Alan bought 3 pencils and a notebook. The notebook cost $6, and he spent a total of $12. How much did each pencil cost? Use p to

represent how much each pencil costs.
Mathematics
1 answer:
never [62]2 years ago
8 0

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

If the total is $12, and he spent $6 on a notebook, he has $6 left for his 3 pencils. If each pencil costs the same, he paid $2 for each pencil.

You might be interested in
The ice cream shop offers 31 flavors. you order a double scoop cone how many different ways can the clerk put the ice cream on t
Lynna [10]

Answer:

465

Step-by-step explanation:

Since we are looking for the the number of combinations to have 2 different flavors in the ice cream, we can use the formula for combination.

_{n}C_{k}=\dfrac{n!}{k!(n-k)!}

Our variables are:

n = 31

k = 2

_{31}C_{2}=\dfrac{31!}{2!(31-2)!}

_{31}C_{2}=\dfrac{31!}{2!29!}

_{31}C_{2}=\dfrac{31!}{2!29!}

_{31}C_{2}=465

The number of possible combinations of having 2 different flavors out of 31 different flavors is 465.

6 0
3 years ago
64 w^2 + 96w+36=0. What is the number of real solutions?
7nadin3 [17]

Answer:

w = -3/4 or -0.75

there is only one solution

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Give right answers for good review
Rainbow [258]

Answer:

45 im not sure doe

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please HELP !!!!!!!!!!!!!!! IT IS DUE TODAY :( The circle graph below shows the different ways students get home from Astro-park
Scrat [10]

Answer:

480

Step-by-step explanation:

1200 times 0.4 equals 480

3 0
3 years ago
Help plz<br> I am so confused
ankoles [38]

The answer to number 18 is -  0.25 or 1/4


If you need help with the other ones ask.


<em>Hope this will help :)</em>

8 0
4 years ago
Other questions:
  • Need help please any body
    9·1 answer
  • 538X46 answer this in estimate
    5·2 answers
  • Fishing adventures rents small fishing boats to tourists for day-long fishing trips. Each boat can hold at most eight people. Ad
    7·1 answer
  • What is the value of n in math
    5·2 answers
  • 40 POINTS!!!!
    9·1 answer
  • What equation represents the proportional relationship displayed in the table?
    6·1 answer
  • The length of time of the school field day was decreased
    14·1 answer
  • Can help me please I will give brainliest
    5·1 answer
  • How many lines of symmetry does the letter x have
    10·2 answers
  • Can someone help me please
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!