1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
2 years ago
14

How much water should be added to a 15 gallon solution of 35% hydrogen peroxide to create an 8% solution? how many gallons would

there be of the 8% solution?
Mathematics
1 answer:
katrin2010 [14]2 years ago
7 0

15 gallons of 35% peroxide solution contains 0.35 × 15 = 5.25 gallons of hydrogen peroxide. The rest of the volume is made up of 15 - 5.25 = 9.75 gallons of water.

If we add x gallons of water to the solution, the amount of hyrdrogen peroxide in the solution stays the same, but the volume of water increases to 9.75+x gallons, and the total volume increases to 15+x gallons.

To get a concentration of 8% in this diluted solution, we add x gallons of water such that

\dfrac{5.25}{15+x} = 0.08

Solve for x.

5.25 = 0.08 (15 + x)

5.25 = 1.2 + 0.08x

0.08x = 4.05

x = 50.625

To get the desired concentration, one must add 50.625 gallons of water, and one will end up with a total volume of 65.625 gallons of solution.

You might be interested in
Help me pls. I need help with the question
likoan [24]

Answer:

$173.90

Step-by-step explanation:

The most obvious way to answer this question is to multiply $9.40 by 18.5

This would result in 173.90.

But I realize nobody like to deal with decimals in a multiplication problem, so here's the way I would do it (<em>especially if you don't have a calculator!</em>)

The strategy is to break it down!

Multiply $9.40 x 18 hours to start, since this is easier.

9.4 x 18 = 169.2

So, that's $169.20 for 18 hours of work.

We aren't finished, because Abdel worked for 18.5 hours.

So, what half of $9.40?

9.4 / 2

= 4.7

-or-

$4.70

So, knowing that Abdel makes $4.70 in half an hour, lets just add that onto the $169.20 we got earlier.

169.2 + 4.7 = 173.9

-or-

$173.90 for 18.5 hours of work!

8 0
3 years ago
What is the answer please help
Zinaida [17]
<h2>The answer is: D</h2>

(12 x 4= 48) + (4 x 2=8) = 56

The 4 is for the $4 amount spent on adult tickets. The 2 is for the $2 amount spent on child tickets.

HOPE THIS HELPS!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the inverse f(x)= 3x-5/2
dlinn [17]
I hope it helps you get it right

8 0
3 years ago
Find the value of X.
hram777 [196]

Answer:

X=6 I believe

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the area of the pool?
IRISSAK [1]
The area is 336 is you multiply the outer numbers then subtract the numbers on the in side that's what you get
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 74 students were chosen from a local university to participate in a study. Every student attending the university had an equal p
    7·1 answer
  • The ____ consists of all the ordered pairs that satisfy all the inequalities in the system
    9·1 answer
  • Please help with one question :) Design a new cereal box that will hold the same amount of cereal but reduce manufacturing costs
    5·2 answers
  • Slope -3; y intercept -4
    8·1 answer
  • What are the intercepts of y=4x-2
    5·1 answer
  • Simplify square root of five times the quantity six minus four square root of three.
    5·2 answers
  • Need help with this, please.
    7·1 answer
  • Y varies directly with x, and y is 16 when x is 32. Which equation represents this
    7·1 answer
  • n a certain grocery store, strawberries cost $5.44 per pound ( 5.44 dollars/lb ). What is the cost per ounce
    7·1 answer
  • The product of 1/2 and 2/15 is a/an ________________.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!