1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
1 year ago
11

Phil Santos owns an independent mobile phone store. He has a wonderful personality, is very knowledge about the products he sell

s and people flock to his store. Phil would like to start selling online so he can reach more customers.
He's talked with website developers and the firm he decided to go with will charge him $9500 to build the site. Phil wondered why the site was so expensive and explored the idea of building it himself. He found out it's complicated to build a site that can take payments so he decided to be safe rather than sorry and have it built by experts. They also gave him an estimate of $5300 a year to maintain his site. This will allow him to update the site constantly and add new pictures and videos as new products and promotions are introduced over the course of the year.

A marketing research firm found that he should expect about 133 sales a month averaging about $290 profit per sale. Phil was thrilled with this news and decided to spend $15,000 to add a new room to his store to be used as a shipping area.

He also wanted to make his sales literature and in store promotional materials such as banners, and promotional give-a-ways consistent with the look of the website. Phil has worked with a graphic design class at the local community college and knows it will cost $2300 a year to have the materials designed and printed.

What is the cost to acquire each new customer? Show your full calculation.
Does it make sense for Phil to sell his products online?
Mathematics
1 answer:
umka2103 [35]1 year ago
8 0

Answer:

It makes sense for Phil to sell his products online.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If a gas tank can hold 30 gallons, how many gallons does it contain when it is three-fifths full?
irina [24]
3/5 of 30 is 90/5 
3/5 of 30  is 18 

so when it is 3/5 full then it has 18 gallons 
7 0
3 years ago
The factors of x cube -10x square -53x-42
Verdich [7]

Answer:

<em><u></u></em>x^3 - 10 x^2 -53x -42 = ( x + 1)(x + 3) (x - 14)<em><u></u></em>

Step-by-step explanation:

 x^3 - 10x^2 -53x - 42

The factors of 42 : ±1 , ±2 , ±3 , ±6, ±7, ±14, ±21 , ±42

<u>Using trial and error method we will find the first root of the polynomial.</u>

1 : ( 1 )³ - 10 ( 1 )² - 53 ( 1 ) - 42

     1 - 10 - 53 - 42  ≠ 0

   Therefore 1 is not a root

-1 : ( -1 )³ - 10 (- 1 )² - 53 (- 1 ) - 42

      - 1 - 10 + 53 - 42

       53 - 53 = 0

Therefore - 1 is a root of the polynomial.

Therefore ( x + 1) is a factor.

<u>Now by long division or by using synthetic division we can find other factors.</u>

<u>Synthetic Division :</u>

                             -1 | 1      -10       -53      - 42

                                | 0     - 1          11          42

                                |______________________

                                  1      - 11       - 42        0

Therefore ,

x^3 - 10 x^2 -53x -42 = ( x + 1)(x^2 - 11x +42)  ------ ( 1 )

<u>Next further factorize x² - 11x - 42</u>

   x² - 11x - 42

= x² -  14x + 3x - 42

=x(x - 14) + 3 (x - 14)

=(x + 3 )(x - 14)

Therefore ,

x^3 - 10 x^2 -53x -42 = ( x + 1)(x + 3) (x - 14)

4 0
3 years ago
Find the value of each expression. show your work.<br><br> 9^P3<br><br> and<br><br> 10^C4
Komok [63]
⁹P₃=9×8×7=504; ¹⁰C₄=10×9×8×7÷(4×3×2×1)=210.
3 0
3 years ago
.. Carmen bakes and sells pies. She sells each pie for $12.99. The ingredients for 1 apple
Rainbow [258]

Answer:   $21.20

Step-by-step explanation:

first, find the profit carmen makes on each pie

12.99 - 8.75 = 4.24

now, we multiply that by the 5 pies that she sold to see what profit she made

4.24 x 5 = 21.2

$21.20

4 0
3 years ago
May someone please help me on this math question
fenix001 [56]
He would need 2.8 bouquet's to make 20 dollars because i had to round 
i hope this helped

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The equation 2y+53=165 represents the situation “ Joel spent $165 on a pair of jeans and two shirts at the same price.” What doe
    15·2 answers
  • A scale on a map shows that 2.52, 5 centimeters = 15 kilometers. What number of actual kilometers are represented by 17.5 centim
    8·1 answer
  • Divide 15 in the ratio 3:2
    9·1 answer
  • Which statement is true about the solution to the two equations? (1 point)
    10·2 answers
  • Graph the solution to the following inequality.
    14·1 answer
  • A rocket releases a satellite into orbit around Earth, The satellite travels at 2000 m/s in 25 seconds. What is the acceleration
    7·1 answer
  • Liam is setting up folding chairs for a meeting. If he arranges the chairs in 8 rows of the same length, he
    8·2 answers
  • A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt?
    9·2 answers
  • 6,726 ÷ 85 <br> with the remainder
    14·1 answer
  • find the greatest possible length which can be used to measure exactly the lengths 4m 95cm; 9m and 16m 65cm?​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!