1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
1 year ago
11

Phil Santos owns an independent mobile phone store. He has a wonderful personality, is very knowledge about the products he sell

s and people flock to his store. Phil would like to start selling online so he can reach more customers.
He's talked with website developers and the firm he decided to go with will charge him $9500 to build the site. Phil wondered why the site was so expensive and explored the idea of building it himself. He found out it's complicated to build a site that can take payments so he decided to be safe rather than sorry and have it built by experts. They also gave him an estimate of $5300 a year to maintain his site. This will allow him to update the site constantly and add new pictures and videos as new products and promotions are introduced over the course of the year.

A marketing research firm found that he should expect about 133 sales a month averaging about $290 profit per sale. Phil was thrilled with this news and decided to spend $15,000 to add a new room to his store to be used as a shipping area.

He also wanted to make his sales literature and in store promotional materials such as banners, and promotional give-a-ways consistent with the look of the website. Phil has worked with a graphic design class at the local community college and knows it will cost $2300 a year to have the materials designed and printed.

What is the cost to acquire each new customer? Show your full calculation.
Does it make sense for Phil to sell his products online?
Mathematics
1 answer:
umka2103 [35]1 year ago
8 0

Answer:

It makes sense for Phil to sell his products online.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please its for my spring break
Fynjy0 [20]

Answer:

Many of the rocks in Earth's crust and interior undergo this process of radioactive decay . This process produces subatomic particles that zip away, and later collide with surrounding material inside the Earth. Their energy of motion is converted to heat.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify..............
Neporo4naja [7]
(2x² + 7x + 10) - (x² + 2x - 9) =
2x² + 7x + 10 - x² - 2x + 9 =
x² + 5x + 19
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The function f(x) = –x2 − 2x + 15 is shown on the graph. What are the domain and range of the function?
Phantasy [73]

Find the domain by finding where the function is defined. The range is the set of values that correspond with the domain.

Domain: ( − ∞ , ∞ ) , { x | x ∈ R }

Range: ( − ∞ , 16 ] , { y | y ≤ 16 }

3 0
2 years ago
Easy geometric shapes question!
Evgen [1.6K]

Answer:

Cylinder

Step-by-step explanation:

The given geometric shape is of a cylinder.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Calculate the volume of the rectangular solid if a = 5 meters, b = 3 meters and c = 2 meters. Express your answer in the appropr
astraxan [27]

Answer:

C) 30m3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Emili would like to estimate the probability of 2 or more heads coming up in 3 coin flips.
    8·1 answer
  • Which property is used in the expression of 7(9+4)=63+28
    9·1 answer
  • What is the of 4 and 475
    12·1 answer
  • I report if you answer randomly. Don't steal my points, go steal someone elses.
    10·1 answer
  • Identify the fraction as proper, improper, or mixed.<br><br> 7/3
    5·2 answers
  • What is the estimated margin of error, using standard deviation?
    12·1 answer
  • Find the measure of angle h
    11·1 answer
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • Realizar en cada caso un gráfico que cumpla con las siguientes características:
    7·1 answer
  • Help please I need help please
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!