1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pepsi [2]
2 years ago
13

Find the slope of the line that passes

Mathematics
2 answers:
Elena-2011 [213]2 years ago
8 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

Annette [7]2 years ago
4 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

(2-0) / (6-4)

2/2

xxxxxxxx

You might be interested in
An electronics retailer offers an optional protection plan for a mobile phone it sells. Customers can choose
Darina [25.2K]

Answer:

$79

Step-by-step explanation:

That's the Khan Academy answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I really need help with this!!!
netineya [11]
2 because is isisisisisisisisis
5 0
3 years ago
How much did it cost summer to to buy 2.6 pounds of granola at the old price
coldgirl [10]
It was $6.00 per pound.  So 2 pounds would be $12.  But there is still that .6 of a pound left.  If we know 1 pound costs $6, then we know 1/10th of a pound will cost $0.60.  So 6 x .60 = 3.60.  Add 12 and 3.60, and you get 15.60 for 2.6 pounds of granola at the old price.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
g If the economy improves, a certain stock stock will have a return of 23.4 percent. If the economy declines, the stock will hav
dusya [7]

Answer:

E(X) = 23.4* 0.67 -11.9*0.33= 11.759 \%

Now we can find the second central moment with this formula:

E(X^2) = \sum_{i=1}^n X^2_i P(X_i)

And replacing we got:

E(X^2) = (23.4)^2* 0.67 +(-11.9)^2*0.33= 413.5965

And the variance is given by:

Var(X) = E(X^2) - [E(X)]^2

And replacing we got:

Var(X) = 413.5965 -(11.759)^2 =275.5105

And finally the deviation would be:

Sd(X) = \sqrt{275.5105}= 16.599 \%

Step-by-step explanation:

We can define the random variable of interest X as the return from a stock and we know the following conditions:

X_1 = 23.4 , P(X_1) =0.67 represent the result if the economy improves

X_2 = -11.9 , P(X_1) =0.33 represent the result if we have a recession

We want to find the standard deviation for the returns on the stock. We need to begin finding the mean with this formula:

E(X) = \sum_{i=1}^n X_i P(X_i)

And replacing the data given we got:

E(X) = 23.4* 0.67 -11.9*0.33= 11.759 \%

Now we can find the second central moment with this formula:

E(X^2) = \sum_{i=1}^n X^2_i P(X_i)

And replacing we got:

E(X^2) = (23.4)^2* 0.67 +(-11.9)^2*0.33= 413.5965

And the variance is given by:

Var(X) = E(X^2) - [E(X)]^2

And replacing we got:

Var(X) = 413.5965 -(11.759)^2 =275.5105

And finally the deviation would be:

Sd(X) = \sqrt{275.5105}= 16.599 \%

7 0
3 years ago
At the county fair, the Baxter family bought 6 hot dogs and 4 juice drinks for $14.70. The Farley family bought 3 hot dogs and 4
photoshop1234 [79]

Answer:

A hot dog would cost 1.75 and the juice would cost 1.05

Step-by-step explanation:

In order to find this, set x as the number of hot dogs and y as the number of juice drinks. This allows us to set up the following equations for each situation.

6x + 4y = 14.70

3x + 4y = 9.45

Now we can mutliply the second equation by -2 to get the x values to cancel out.

6x + 4y = 14.70

-6x - 8y = -18.90

------------------------

-4y = -4.20

y = 1.05

Now that we have this, we can plug it into either equation to find the cost of a hot dog.

3x + 4y = 9.45

3x + 4(1.05) = 9.45

3x + 4.20 = 9.45

3x = 5.25

x = 1.75

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the greatest common factor of x^2y and xy^2
    7·1 answer
  • What does the constant of the polynomial expression 14x squared plus 37x plus 5 represent?
    6·1 answer
  • How do you solve his
    12·1 answer
  • Which linear function represents the table?
    11·2 answers
  • A container shaped as a rectangular prism can hold 756 wooden cube blocks with edge lengths of 1/3 ft
    10·1 answer
  • M ∪ N = ____.<br><br> {3, 4, 6, 7, 9}<br> {3, 4, 5, 6, 8, 9}<br> {2, 4, 6, 8}
    10·1 answer
  • Help Mee Plsssssssssssss
    8·1 answer
  • A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • Read each problem carefully and solve as required then answer the questions that follow
    9·1 answer
  • Find the volume
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!