Answer:
$37.00
Step-by-step explanation:
Tickets:
4 friends, each ticket costs $8
4*8=32
$32
Sodas:
4 friends, each soda costs $3.75
4*3.75=15
$15
Total:
tickets + sodas
32+15=47
$47
Coupons:
2 friends each had a coupon for $5 off
2*5=10
$10 discount
Grand Total:
total-discount
47-10=37
$37.00
For On call = 10/3.5 = $2.85 for per hour
For talk time 1.25/1/2= $2.5 for per hour
To find the unit rate, divide total miles by number of gallons:
418 miles / 16 gallons = 26.125 miles per gallon
Round the answer as needed.
Answer:
The value of the equation
.
Step-by-step explanation:
Consider the provided equation.

We need to solve the provided equation for y.
Subtract 3x from both side.


Divide both sides by 7.


Hence, the value of the equation is
.
Answer:
0,-1 0,-7
Step-by-step explanation: