1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flura [38]
2 years ago
13

A painting measures b meters by 4 meters. a frame shop charges $10 per meter for a wooden frame. how much would it cost to buy a

frame for the panting?
Mathematics
1 answer:
hammer [34]2 years ago
4 0

$ (20b + 80) is the cost to buy a frame for the panting given that measures b meters by 4 meters and charges $10 per meter for a wooden frame. This can be obtained by finding the perimeter of the painting and multiplying with the cost of wood per meter.

<h3>What is the cost of buying a frame for the painting?</h3>

Given that,

length of the painting (l) = b meters

width of the painting (b) = 4 meters

Perimeter of the painting = 2(l+b)

                                          = 2(b+4)

                                          = 2b + 8

Cost of the frame = (2b + 8)× $10 per meter

                             = $ (20b + 80)

Hence $ (20b + 80) is the cost to buy a frame for the panting given that measures b meters by 4 meters and charges $10 per meter for a wooden frame.

Learn more about finding cost of frame:

brainly.com/question/16757070

#SPJ4

You might be interested in
Four friends went to the movies together. Each ticket cost $8, and then each person also bought a soda for $3.75. Two friends ea
photoshop1234 [79]

Answer:

$37.00

Step-by-step explanation:

Tickets:

4 friends, each ticket costs $8

4*8=32

$32

Sodas:

4 friends, each soda costs $3.75

4*3.75=15

$15

Total:

tickets + sodas

32+15=47

$47

Coupons:

2 friends each had a coupon for $5 off

2*5=10

$10 discount

Grand Total:

total-discount

47-10=37

$37.00

7 0
3 years ago
What is the unit rate in dollars for each company?
avanturin [10]
For On call = 10/3.5 = $2.85 for per hour

For talk time 1.25/1/2= $2.5 for per hour
8 0
3 years ago
Joe's new car travel 418 miles on 16 gallons of gas find the unit rate in miles per gallon show your work I will Mark brainiest
seraphim [82]
To find the unit rate, divide total miles by number of gallons:

418 miles  / 16 gallons = 26.125 miles per gallon
 Round the answer as needed.

5 0
3 years ago
W = 3x + 7y solve for y
mario62 [17]

Answer:

The value of the equation y=\frac{W-3x}{7}.

Step-by-step explanation:

Consider the provided equation.

W = 3x + 7y

We need to solve the provided equation for y.

Subtract 3x from both side.

W-3x= 3x-3x+ 7y

W-3x=7y

Divide both sides by 7.

\frac{7y}{7}=\frac{W-3x}{7}

y=\frac{W-3x}{7}

Hence, the value of the equation is y=\frac{W-3x}{7}.

8 0
3 years ago
What is the maximum, minimum, Midline, amplitude and period of the graph
Basile [38]

Answer:

0,-1 0,-7

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is two x one half
    13·2 answers
  • A Web music store offers two versions of a popular song. The size of the standard version is 2.8 megabytes (MB). The size of the
    15·1 answer
  • 2/5(a+2b)^2 (if a=3 and b=-4)
    12·1 answer
  • The baby elephant weighs 435 pounds. what is its weight rounded to the nearest hundred pounds?
    12·2 answers
  • After a new product is launched the cumulative sales S(t) (in $1000) t weeks after launch is given by:
    15·1 answer
  • How do you write half of a number decreased by 17
    9·1 answer
  • Ill give Brainly ig just help
    15·1 answer
  • 1892.706 rounded to the nearest hundredth
    6·2 answers
  • Julie has 30 pounds of chocolate that she is selling for a fundraiser. She is putting the chocolate into boxes that each hold 2/
    10·1 answer
  • 8. A rectangle is 8 feet long and 4 feet wide. If we remove a 2' square out of one
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!