1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marin [14]
2 years ago
15

Calculate the unit cost per Kg if it costs $16.99 for 454 g package of cooked shrimp.

Mathematics
1 answer:
goblinko [34]2 years ago
5 0

Answer:

$37.42 / kg

Step-by-step explanation:

Divide 16.99 by 454 to get the unit cost per gram. This equals 0.037422907…

Take this number and multiply it by 1000, while rounding it to the nearest hundredth after.

This equals about $37.42 / kg.

You might be interested in
a soccer league has a ratio of 11:3 of players to coaches. if there are 165 players in the league. how many coaches are there?​
Sindrei [870]

Answer:

45 coaches

Step-by-step explanation:

11:3 = 165:45

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of a right triangular pyramid whose base is 5 meters on each side and whose altitude is 4 meters?
algol13

Answer: 10 for each side but in total is 20

Step-by-step explanation: u multiply 5 x 4 = 20 divided by 2 to get 10 meters and another is 4 divided by 2 is 2 x 5 is 10 meters times 2 is 20 total

7 0
3 years ago
Given the sample −4, −10, −16, 8, −12, add one more sample value that will make the mean equal to 3.
Agata [3.3K]

Answer: The value to add to the set is 52

=======================================================

For a moment, ignore the extra value we'll add in later.

The given set of values add to -34.

Let x be the extra value we add in. It adds to the -34 to get -34+x, then we divide by 6 because the set {-4,-10,-16,8,-12,x} has 6 items.

So we get the mean (-34+x)/6

Set this equal to the mean we want (3) and solve for x

(-34+x)/6 = 3

-34+x = 6*3

-34+x = 18

x = 18+34

x = 52

The set {-4,-10,-16,8,-12,x} updates to {-4,-10,-16,8,-12,52} and this set has a mean of 3.

6 0
2 years ago
Pls help me with this pls
Virty [35]
(Sorry if I get something wrong, it’s straining my eyes to see what letter) 1. A 2. U 3. S 4. J 5. I 6. M 7. H 8. B 9. Y 10. L


To find where a coordinate is on a graph you need to start with the first number (x) (let’s say the coordinate is (2, -3), so 2) and find where it is ( you always find where the first number is on the x-axis and the second number on the y, remember that by x, y and x comes first.) Then, you need to find the second number (-3) then you need to find where they meet. So 2, -3 is on the letter I.

To find what coordinates a point that’s already been plotted is to see, for example, L, the two numbers that meet where L is are -4, -3, remember whatever was on the x axis comes first, -3, -4 is not the same.

Hopefully this makes sense, I don’t normally answer stuff.
6 0
2 years ago
If possible, find AB. & State the dimension of the result.
Nikitich [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

A=\begin{bmatrix}0 &0  &5 \\ 0 &0 &-3 \\ 0 &0  &3 \end{bmatrix}

B=\begin{bmatrix}8 &-12  &5 \\ 7 &19 &5 \\ 0 &0  &0 \end{bmatrix}

A.B = A × B

A.B=\begin{bmatrix}0 &0  &0 \\ 0 &0  &0 \\ 0 &0  &0 \end{bmatrix}

Dimension of the resultant matrix is (3 × 3)

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Helpp
    15·1 answer
  • If the measures of two angles of a triangle are 92degrees and 22degrees​, what is the measure of the third​ angle?
    13·1 answer
  • how many gallons of paint are needed for the outside walls of a building 26 ft high by 42 ft by 28 ft if they are 480 square fee
    11·1 answer
  • The blue team scores 16 fewer points than the green team. The blue team scores 41 points. How many points did the green team sco
    12·1 answer
  • What is the F.O.I.L method in Algerbra 1?
    15·2 answers
  • Is -5 a solution to the equation for 6x + 5 = 5x + 8 + 2x? Explain?
    15·1 answer
  • Solve for t <br> a+ct=b+t
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ME I NEED THIS
    5·1 answer
  • Cici has a roast beef that can serve 160 people, if the serving size is 4 ounces. How many pounds of beef does she have?​
    10·1 answer
  • HellPlease help I have no idea what the answer is
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!