Answer:
<u><em>−125a^(11)</em></u>
Step-by-step explanation:
<u><em>(−5a^(2)3a^(5) Then you solve</em></u>
<u><em>=−125a^(11)</em></u>
1) because an isosceles triangle has two equal sides
Let t be the required number of years.
34 + t = 3(6 + t)
34 + t = 18 + 3t
2t = 16
t = 8
The answer is 8 years.
Rate is a ratio of different units ( a quantity times a quantity), such as miles per hour.
Unit rate is a rate with a denominator of 1.
To find unit rate, divide the total cost by the quantity:
0.89 / 16 = 0.0556 per ounce.
Answer:
Might need a bit more of a photo.
Step-by-step explanation: