1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reika [66]
4 years ago
10

A coach recorded the total time that each of his five cyclists spent training for an upcoming event. Their recorded times, in ho

urs and minutes are shown in the table.
What is the average time that the cyclists trained for the event?

A. 25 hours and 12 minutes

B. 26 hours and 2 minutes

C . 25 hours and 2 minutes

D. 26 hours and 12 minutes

Mathematics
2 answers:
Galina-37 [17]4 years ago
8 0

Answer:

25 hours and 12 minutes

Step-by-step explanation:

Ne4ueva [31]4 years ago
6 0

Answer:

D. 26 hr and 12 min

Step-by-step explanation:

20.5

25.33333

25.66666

28.83333

30.66666

Add together and divide by 5 --> 26.19999

.19999 x 60 = 12 min

26 hr and 12 min

You might be interested in
Find the product.<br><br> (-5a ^2)^3 · a^5
GrogVix [38]

Answer:

<u><em>−125a^(11)</em></u>

Step-by-step explanation:

<u><em>(−5a^(2)3a^(5) Then you solve</em></u>

<u><em>=−125a^(11)</em></u>

4 0
3 years ago
Help please!!!!””””””””””
Musya8 [376]
1) because an isosceles triangle has two equal sides
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tiffany is 34 years old and Vanessa is 6 years old. How many years will it take until Tiffany is only 3 times as old as Vanessa?
Dmitrij [34]
Let t be the required number of years.
34 + t = 3(6 + t)
34 + t = 18 + 3t
2t = 16
t = 8
The answer is 8 years.
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
A rate compares two types of measurements. Many grocery stores list unit rates for products on their shelves. If a 16oz can of g
KengaRu [80]

Rate is a ratio of different units ( a quantity times a quantity), such as miles per hour.

Unit rate is a rate with a denominator of 1.


To find unit rate, divide the total cost by the quantity:

0.89 / 16 = 0.0556 per ounce.



3 0
3 years ago
I need help with #6 and #7​
Anarel [89]

Answer:

Might need a bit more of a photo.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • X^2+X=56<br> Help please!!!!
    12·1 answer
  • Solution for (x − 3)(x − 5) = 35
    10·1 answer
  • Which of the following constructions is this?
    9·2 answers
  • What fraction is greater than 2/3
    7·1 answer
  • Help me? with this question please???
    13·1 answer
  • Someone help, so far I found out that AGE and FHD are Alternate Exterior Angles, i think. I can’t seem to figure out what to do
    12·1 answer
  • In a family,the ages of children arranged from the youngest to the oldest are 2,6,y,14 and z.if the sequence of the ages is in a
    10·1 answer
  • The price paid for
    6·2 answers
  • Answer for brainliest
    14·2 answers
  • The sum of twice a number and 8 is 44. what's the number? show your work.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!