Answer: 5:3
Step-by-step explanation:
Because there are five turtles and three seals which would mean it would be 5:3
Answer:
one pound of apple cost $2.5
Step-by-step explanation:
Let the amount they both spent at the grocery store be y and x be the price of apples per pound.
Since Tara bought 5 pounds of apples, 5x = y (1) and Ashley bought 3 pounds of apples and $5 worth other groceries, 3x + 5 = y (2).
Equating both expressions, 5x = 3x + 5
collecting like terms,
5x - 3x = 5
2x = 5
dividing both sides by 2, we have
x = 5/2
x = 2.5
So one pound of apple cost $2.5
31.5/1.75= 18
Alice can place 18 cars in a line along the shelf.
Hopefully, this helps!
Answer:
Its C -7/8
Step-by-step explanation:
I am pretty sure.