1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liono4ka [1.6K]
1 year ago
13

At birth, one puppy weighs 15/16 pounds. A second puppy weighs 1 and 1/8 pounds. How much more did the second puppy weigh?

Mathematics
1 answer:
zvonat [6]1 year ago
5 0

Answer:

3/16 pounds more.

Step-by-step explanation:

It is 1 1/8 - 15/16

= 9/8 - 15/16

= 18/16 - 15/16

=  3/16.

You might be interested in
Using the numbers 15, 8, 5, 12 equals 17
Yuki888 [10]

Answer:

12+5=17

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Reduce To Simplest Form.<br><br>2/2 + 1.75 - 44/25 =​
Soloha48 [4]

Answer/Step-by-step explanation:

First, we should make each fraction, decimal, whole number into fraction and number form.

So, 2/2 = 1.

1.75 is 1 3/4.

44/25 is 1 19/25.

Now we have our equation, now we can do this equation easier.

1 + 1 3/4 - 1 19/25.

1 + 1 3/4 = 2 3/4.

Then, we turn both numbers to Decimal Form.

2 3/4 = 2.75

1 19/25 = 1.76.

When we divide 19 by 25, we get 0.76.

Then we subtract the decimals.

We should start right and end left.

5 - 6 = -1, we need to borrow one from the closest digit to the left, which is 7. Now we have 15 - 6 = 9.

Next, we have 6 - 7 = -1, we need to borrow one from the closest digit to the left, which is 2. Now we have 16 - 7 = 9.

Our answer right now is 0.99.

Lastly, 1 - 1 = 0.

Which leaves us with the answer: 0.99 (Zero and Ninety Nine Hundredths.)

Best of Luck to you.

If you have any questions, feel free to comment below.

5 0
2 years ago
At a regional soccer​ tournament, tickets for two adults and seven students cost ​$60. Tickets for three adults and eleven stude
den301095 [7]

Answer:

The price of an adult ticket is $9 and the price of a student ticket is $6

Step-by-step explanation:

Create a system of equations where x is the price of an adult ticket and y is the price of a student ticket:

2x + 7y = 60

3x + 11y = 93

Solve by elimination by multiplying the top equation by 3 and the bottom equation by -2, to cancel out the x terms:

6x + 21y = 180

-6x - 22y = -186

Add them together:

-y = -6

y = 6

Then, plug in 6 as y into one of the equations to solve for x:

2x + 7y = 60

2x + 7(6) = 60

2x + 42 = 60

2x = 18

x = 9

So, the price of an adult ticket is $9 and the price of a student ticket is $6

8 0
2 years ago
For Each Data Set, Determine the median, the first and third Quartiles, and the interquartile Range.
inysia [295]
Text per day: median= 26 1st quartile= 19 3rd quartile=38 Interquartile=19 Daily attendance: median=357.5 1st quartile=298 3rd quartile=422 Interquartile= 124
4 0
3 years ago
Can I get some help on this please
Charra [1.4K]
1)
P = 600
I = 0.07
N = 2


2)
P = 4000
R = 0.09
N =4


3)
P=6000
R = 12
I = .084
5 0
3 years ago
Other questions:
  • If f(x)=x+3 and g(x)= x^2 -4 find the expression for g(f(x))
    9·1 answer
  • Is 3+9=12 9+3=12 a sentence for commutative property of addition
    15·1 answer
  • Translate each sentence to a equation
    10·1 answer
  • Use the Distributive Property. -9(2x-4y)
    5·1 answer
  • Can somebody solve these 2 probelms for me with work?
    8·1 answer
  • What’s the answer please??
    15·2 answers
  • n a certain grocery store, strawberries cost $5.44 per pound ( 5.44 dollars/lb ). What is the cost per ounce
    7·1 answer
  • HELP ME PLEASE ILL GIVE Y BRAINKY AND MORE POINTS
    13·1 answer
  • Bonnie and Connie ran a total of 135 miles last week. Bonnie runs at a constant speed of 7 miles per hour, and Connie runs at a
    14·1 answer
  • A plane can cover 9904 km in 8 hours how mucb distance will it cover in 1 hour?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!