Answer:
X = 0 4 8 12
Y = 10 7 4 1
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of one T shirt = $15
Cost of one sweater = $ 20
To find :
The graph that will represent both number of T-shirts and sweatshirts = ?
Solution:
Let the number of t-shirts be x
The number of sweaters be y
They want to rise a found of $200
Then the equation to represent this situation is
15x + 20y = 200
By trial and error method
15(12) + 20(1) = 200
15(8) + 20(4) = 200
15(0) + 20(10) = 200
15(4) + 20(7) = 200
Answer:
Step-by-step explanation:
3/4 + 3/4 + 3/4 + 3/4 = 12/4 = 3. She will walk 3 miles in an hour.
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
The answer is -7! hope this helps
To make this simple
If two pairs corresponding angles in a pair of triangles are congruent then the triangles are similar