1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa86 [58]
1 year ago
9

john likes to walk the steps of the department he works for during lunch break. There are s steps in his department. Today John

would like to walk the steps of the taller building next door. The number of steps in the taller building next door is 27 less than 6 times the number of steps in John's department. Which expression represents the number of steps in the taller building next door in terms of s?
Mathematics
1 answer:
xenn [34]1 year ago
3 0
Ask your teacher he should fish d comb hangdog Shabbat
You might be interested in
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!! AND THANK YOU :-) 15 POINTS A concession-stand manager buys bottles of water and soda to sell at a foo
3241004551 [841]
The manager needs to buy 3375 water bottles and 1125 sodas and both will equal 4500. hope this helps

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the common denominator as a fraction of 1/5
andrezito [222]
The answer would be 30 if u use the gcf
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The 24 students in Ms.Lee class each collected an average of 18 cans for recycling the 21 students in mr galvez class each colle
puteri [66]
This is a case for multiplication of #Students by#Cans and then subtract.

Ms Lee.........
24 students × 18 cans = 432
Mr Galvez...21 students × 25 cans = 525

..525
- 432
= 093

Mr Galvez' s class collected 93 more cans than
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the data sets below has a range of 31?
mote1985 [20]
Not enough information given
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The equation y=2x+3 represents the cost y (in dollars) of mailing a package that weighs x pounds. a. Graph the equation. b. Usin
FinnZ [79.3K]

Answer:

B. Slightly more than $5

Step-by-step explanation:

y = 2x + 3

Firstly we check variables to make sure we understand.

y = dollars

x = pounds

On the scale, it says 1.126 lb. Which means 1.126 pounds.

And so, x = 1.126

y = 2x + 3

y = 2(1.126) + 3

y = 2.252 + 3

y = 2.252

The graph for part a and park b. It is underneath. I wrote 1.1, because it is rounded down from 1.126 lb, which is part b. The one with one line and no dots is part a.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Is 6/10 larger than 9/15?
    7·1 answer
  • Write the fraction 29/7 as a repeating decimal
    8·1 answer
  • Which statement best describes the expression 3 + y ÷ 2?
    8·1 answer
  • Some one help please! Have sitting for 1 hour and don’t know this. Its new to me. Aack. I will put u as brainliest if you answer
    9·2 answers
  • The actual length of side y is 22 cm. Use the scale drawing to find the actual length of side x. A) 15.2 cm B) 17.1 cm C) 18.0 c
    8·2 answers
  • Help plz worth 20 points
    12·2 answers
  • Identify the rate of change and term 0<br>1. 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15....​
    10·1 answer
  • -1+3-5+7-...+97-99 plz help me
    11·1 answer
  • I need a answer A.S.A.P PLEASE WILL GIVE 19 POINTS
    6·1 answer
  • If a box of cereal that is 12.5 ounces costs $2.78, what is the unit price? Round your answer to the nearest cent.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!