1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
2 years ago
12

Resolver por igualación 2x+3y=2 6x+12y=1

Mathematics
1 answer:
tigry1 [53]2 years ago
5 0

Answer:

x = 3.5

y\approx1.666666667

Step-by-step explanation:

To solve simultaneous equations, at least one of our variables must have the same coefficient. We can easily multiply the first equation by 4 to get 12y on both sides, so let's do that:

8x + 12y = 8

No let's subtract the second equation from the first equation to get the third equation:

2x = 7

Solve:

x = 3.5

Now, we can substitute this value into one of the original equations - let's use the second one:

21 + 12y = 1

Solve:

12y =  - 20

y =  - \frac{ - 20}{12}  =  \frac{ - 10}{6}  =   - \frac{5}{3} \approx - 1.66666666667

You might be interested in
Stock Texas has a price of $156 per share when Bond Austin has a price of $23 per bond. Use an
spin [16.1K]

Answer:

I think the answer would be $466.24.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Each year the seventh graders who study life science participate in a special field trip to the city zoo in 2010 the school paid
juin [17]

Answer:

Yes, the price the school pays each year in entrance fees is proportional to the number of students entering the zoo

Step-by-step explanation:

Relationships between two variables is proportional if their ratios are equivalent.

In 2010, the school paid $1,260 for 84 students to enter the zoo.

Ratio of the price the school pays each year in entrance fees to the number of students entering the zoo = 1260:84=15:1

In 2011, the school paid $1,050 for 70 students to enter the zoo.

Ratio of the price the school pays each year in entrance fees to the number of students entering the zoo = 1050:70=15:1

In 2012, the school paid $1,395 for 93 students to enter the zoo.

Ratio of the price the school pays each year in entrance fees to the number of students entering the zoo = 1,395:93=15:1

As 1260:84=1260:84=1,395:93=15:1,

the price the school pays each year in entrance fees is proportional to the number of students entering the zoo.

3 0
3 years ago
Simplify each expression.<br> 3x (1 – 3.0) + 3.2
Blizzard [7]

Answer:

-6x+ 3.2

Step-by-step explanation:

Given the expression

3x (1 -3) + 3.2

step one: let us work on the terms inside the bracket

3x (-2) + 3.2

Step two:

open the bracket

-6x+ 3.2

Hence the simplified expression is

-6x+ 3.2

6 0
2 years ago
What is the slope of the line that contains these points? (39,36) (40,29) (41,22) (42,15)
Masteriza [31]

Answer:

  -7

Step-by-step explanation:

As x increases by 1, y decreases by 7, so the "rise"/"run" is ...

  slope = rise/run = -7/1 = -7

7 0
2 years ago
How would you write 6x6x6x6 asan exponential expression
agasfer [191]
Basically, all you have to do is count how many 6 's you have and then write 6^4. Which is 6 to the fourth power.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is x-3/5 = N and N = 6, what is the value of x?
    10·2 answers
  • Solve the compound inequality.
    13·2 answers
  • Find the volume of a square pyramid with a base area of 18 in.² and a height of 6 in
    7·1 answer
  • If u get a negative answer for exponents is it correct?
    5·1 answer
  • I fill an aquarium to a depth of 3/8 meters in 6 minutes. What is the unit rate in minutes per meter?
    10·1 answer
  • Emma is a sales clerk at a bicycle shop. She is paid $6.25 per hour for 30 hours work week plus a commission of 8% of sales. In
    10·1 answer
  • Box 1 measures 6 cmon width, 12 cm in length and 4 cm in height. The height is doubled to 8cm to produce a larger box, Box 2 Whi
    12·1 answer
  • A line has a slope of and includes the points (-2, d) and (8,4). what is the value of d?​
    5·1 answer
  • What is the total price you would pay for a shirt that costs $19.85 with a 20% off discount?
    10·2 answers
  • Someone pls help me with this, i would appreciate it. last math question i need help with
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!