1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Westkost [7]
4 years ago
5

What is the half life of sulfur-35 in years

Mathematics
1 answer:
daser333 [38]4 years ago
6 0
Hey! Let's get this solved! 

You start with 100 grams of sulfur-35, which has a half life of 87.51 days<span>.
</span>
Of course, this is according to MY notes and calculations. 

I hope this helps! 
You might be interested in
A digital scale reports a 10 kg weight as weighing 8.975 kg
sergiy2304 [10]

That question is accompanied by these answer choices:

<span>A. The scale is accurate but not precise.
B. The scale is precise but not accurate.
C. The scale is neither precise nor accurate.
D. The scale is both accurate and precise.

Then you need to distinguish between accuracy and precision.

Accuracy refers to the closeness of the measure to the real value, while precision, in this case, refers to the level of significant figures that the sacle report.

The fact that the scale reports the number with 4 significant figures means that it is very precise, but the fact that the result is not so close to the real value as the number of significan figures pretend to be, means that the scale is not accurate.

So, the answer is that the scale is precise but not accurate (the option B</span>
4 0
3 years ago
Work out 77 % of 775.66 m Give your answer rounded to 2 DP.
Zinaida [17]

Answer:

597.25 m

Step-by-step explanation:

We need to find 77% of 775.66 m.

It can be calculated as follows :

77\%\times 775.66\\\\=\dfrac{77}{100}\times 775.66\\\\=597.25\ m

So, 77% of 775.66 m is equal to 597.25 m.

6 0
3 years ago
Plz help ASAP! I will mark brainliest if correct
MaRussiya [10]
A = L^2
A = L^2 = 2^2 + 4^2 (Pythagorean’s theorem)
A = L^2 = 20
Therefore the area of the square is 20 units square.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
9 packages of grape cost $24 how many packages of grapes can you buy for $8
Leto [7]
Ok. First you have to find the unit rate. Since you can buy 9 packages of grapes for $24, then you can get 1 grape package for $2.6667. If you have $8, you can buy 3 packages of grapes.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. What is the slope of the line that<br> passes through the points shown in<br> the table?
Nata [24]
The slope is 2. slope is change in the y values divided by change in x values
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A company placed $500,000 in three different investment plans.
    13·2 answers
  • I need help with this problem. Find the standard score (z) such that the area above the mean and below z is about 34% of the are
    10·1 answer
  • the dimensions shown are an approximation using these dimensions which is the approximate area of abc
    11·1 answer
  • I NEED HELP LIKE NOW
    5·2 answers
  • A newspaper reported the results of a survey on the planning habits of men and women. In response to the question​ "What is your
    12·1 answer
  • If y varies inversely as x and y = 27 when x = 2, find x when y = 9. *
    9·1 answer
  • Hector must find the sum of 50 + 83 + 50 by using mental math. Which property allows Hector to simplify the equation to 50 + 50
    5·2 answers
  • Simplify this Expression
    11·1 answer
  • Easy question for alot points
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ME I DON'T KNOW I GIVE BRAINLIEST
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!