1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
e-lub [12.9K]
3 years ago
9

What single transformation was applied to triangle A to get triangle B

Mathematics
1 answer:
katrin2010 [14]3 years ago
6 0

Answer: Dilation

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A Scientist had a bottle that contains 56.6 mL of solution.She used 3.2 mL of the solution for an experiment.She poured half of
mario62 [17]
56.6 - 3.2 = 53.4
53.4 / 2 = 26.7
26.7 - 6 = 20.7ml
For the final answer she has 20.7ml of solution left.

Please mark as brainliest if you can
7 0
3 years ago
Which is the best deal<br>12oz. for $.99<br>64oz for $2.99<br>128 oz. $4.99​
mojhsa [17]

Answer:

best deal is 64oz for $2.99

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the following equation by using the addition principle. Check the solution.
omeli [17]

Answer:

y = 11/20

Step-by-step explanation:

-4/5 + y = -1/4

Add 4/5 to each side

-4/5  +4/5 + y = -1/4+4/5

y = -1/4 + 4/5

Get a common denominator

y = -1/4 *5/5   + 4/5 *4/4

y = -5/20 + 16/20

y = 11/20

Check

-4/5 +11/20 = -1/4

Get a common denominator

-4/5*4/4 + 11/20 = -1/4*5/5

-16/20 +11/20 = -5/20

-5/20 = - 5/20

Check

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate C = 2 r, for r = 8.
Jet001 [13]

Answer:

C = 16

Step-by-step explanation:

Substitute r = 8 into the equation for C, hence

C = 2r = 2 × 8 = 16

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP<br> how can you simplify 208/1000??
dsp73
The answer is 26/125.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve y = 7x-3w for x
    5·2 answers
  • If you have 13 oranges and u times it by 9 and than divide it by 3 add it to 65 take away 30 = ?????????? Wanna know
    9·2 answers
  • 2. A shirt that normally costs $30 is on sale for
    14·1 answer
  • How would u write 64 square centimeters?Also for my problem would I put 70 feet or 70 square feet?
    6·2 answers
  • What is the measure of the whole angle?
    7·1 answer
  • Mary gets a $15 allowance each week. She also earns extra money by washing cars. She earns $5 for every car she washes. Each wee
    9·1 answer
  • Slove for x : 3x + 4 = 9x + 3
    14·2 answers
  • Plz help me with this asap​
    6·2 answers
  • 2021/202251
    5·1 answer
  • Identify the zeros of f(x) = (x + 1)(x − 8)(5x + 2). (5 points)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!