1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
2 years ago
11

Help me please im in a rush

Mathematics
1 answer:
Solnce55 [7]2 years ago
7 0

Answer:

a.1

b. 17

Step-by-step explanation:

So the | | around an equation makes it an absolute value which can be defined as the "distance from zero" or in other words, if a value is positive, it stays positive, and if a value is negative, it becomes positive.

|-8 + 9| = |1| = 1

|-8| + 9 = 8 + 9 = 17

You might be interested in
What is 4/15 divided by 2/3?
BaLLatris [955]

Answer: 0.4 or 2/5

Hope it helps!

5 0
3 years ago
Is 9.78083 a rational number
Alexus [3.1K]
No it’s not as its not constant and its a fraction
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the fourth term in geometric sequence for which a1 = 15 and r = 1/3?
Naya [18.7K]
So you express fraction. 
15 x (1/3)^ 3=15/27=5/9
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 8 over 9 in ratio
fenix001 [56]
8 over 9
= 8/9
= 8:9

Final answer: 8:9~


4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which of the following possibilities will form a triangle?
Free_Kalibri [48]
The answer is c because if you add 2 sides and the two sides are greater than the third than the triangle is possible
8 0
3 years ago
Other questions:
  • At the start of the first down, the football was 30 yards from the Tigers' end zone. During three downs, the ball moved 9
    14·2 answers
  • A cylinder is a type of prism.<br> true<br> false
    8·1 answer
  • This is algebra 1 math problem <br>f (×)=2/5x+10
    13·1 answer
  • At the baseball game, Gayle bought 3 candy bars for $.70 each. Glenn bought a hot dog for $2.25. If Glenn used a $5 bill to pay
    14·2 answers
  • Convert the measurement. HELP ME ASAP
    14·1 answer
  • What is the slope of the line 4x + 7y = - 35?
    12·2 answers
  • Find the unit rate.<br><br> $4.80 for 6 cans<br><br> The unit rate is $<br> per can.
    5·2 answers
  • Factors can be defined as ________ which divide the dividend without leaving any reminder​
    13·1 answer
  • Which part of this statement is the conclusion?<br> If a &gt; b and x &gt; 0, then ax &gt; bx. ​
    14·1 answer
  • How much of the initial mass remains after 80 years? (Round your answer to three decimal places.)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!