1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laila [671]
3 years ago
11

3. What is 5⅕% of 325?

Mathematics
1 answer:
Naya [18.7K]3 years ago
3 0

Answer:

20% × 325 =

(20 ÷ 100) × 325 =

(20 × 325) ÷ 100 =

6,500 ÷ 100 =

65

You might be interested in
if a car travels 370.3 miles on 52 liters of gas, how many liters of.gas.will take to go 722 miles.if the car travels at the sam
blsea [12.9K]

Answer:

101.4 liters.  

Step-by-step explanation:

First of all we will find mileage of car.  

\text{Mileage of car}=\frac{\text{Total distance traveled}}{\text{Total amount of fuel}}

\text{Mileage of car}=\frac{370.3\text{ miles}}{52\text{ liters gas}}

\text{Mileage of car}=7.12115\frac{\text{ miles}}{\text{ liters gas}}

We can see that car travels at the rate of 7.12 miles per liter gas. Now let us find amount of gas needed to travel 722 miles at the same rate.

\text{Amount of gas needed}=\frac{722}{7.12}

\text{Amount of gas needed}=101.388

Therefore, it will take 101.4 liters of gas to travel 722 miles.

4 0
3 years ago
Kristin is 20 km behind a truck that is driving 90 km/h how long will it take her to catch up to the truck? how far will she go
malfutka [58]
Time taken for Kristin to catch up with the truck will be found using the formula
time=(distance)/(speed)
distance=20 km
speed=90 km/h
thus
time=20/90=2/9 hours

Answer: 2/9 hours
5 0
3 years ago
It has been determined that the number of fish f(t) that can be caught in t minutes in a certain pond using a certain bait is f(
Rudik [331]
It has been determined that the number of fish f(t) that can be caught in t minutes in a certain pond using a certain bait is f(t) = .25t + 1, for t > 10. Find the number of fish that can be caught if you fish for 15 minutes. Round your answer to the nearest whole number.

8 0
3 years ago
Determine the promotional price of each item at each store
MAXImum [283]

Answer:

Step-by-step explanation:

Original price of the music box = $80

Price after 20% discount = Original price - discount

                                         = 80 - 20% of 80

                                         = 80 - (\frac{20}{100}\times 80)

                                         = 80 - 16

                                         = $64

Price after 40% discount = 80 - 40% of $80

                                         = 80 - 32

                                         = $48

Original price of A faux Ming vase = $60

Price after 20% discount = Original price - discount

                                         = 60 - 20% of $60

                                         = 60 - 12                                    

                                         = $48

Price after 40% discount = Original price - discount

                                         = 60 - 40% of 60

                                         = 60 - 24

                                         = $36

8 0
3 years ago
How do you write 2.8 × 10^5 in standard form?
Law Incorporation [45]

Answer:

280,000

Step-by-step explanation:

10^5=100,000

2.8 x 100,000=280,000

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a cosine function for the graph
    14·1 answer
  • which of these situations can be represented with an inter that, when combined with the opposite of -7, makes 0: you walk down 7
    6·1 answer
  • Lois has five blue plates and ten red plates what percent of her plate collection is blue
    9·1 answer
  • i have to get back to class in 12 mins plz help asapWhich problems result in a negative number? Choose all answers that are corr
    14·2 answers
  • A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
    12·2 answers
  • Mrs. Cho has 24 students in her class. Some of her students are also in the play. Explain why it is not possible for exactly 24%
    6·1 answer
  • Ixl.com/math/grade-7/area-of-triangles-and-trapezoids
    5·1 answer
  • Celery<br> celery<br> celery<br> celery<br> celery
    5·1 answer
  • 15) In question 14. if price changes to birr 11 per unit of output, does surplus or shortage exist in the market
    11·1 answer
  • If you have 2 linear equations and you want to find where they have the same x- and y- value on a graph you look for the
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!