A 5-pound box of raspberries costs $27.20. What is the price per ounce?
$
1 answer:
Answer:
$0.34 per ounce
Step-by-step explanation:
A 5 pound box can be changed to ounces. There are 16 ounces in a pound. So we have 5 groups of 16.
5 × 16 is 80 ounces.
There are 80 ounces in 5lbs.
To get a price per ounces, divide.
dollars/ounces
= 27.20/80
= 0.34 dollars/oz.
This is 34cents per ounce.
You might be interested in
Answer: 96423356807
Step-by-step explanation:
Answer:
B
Step-by-step explanation:
sames sides same angle
180=90+2x
180-90=2x
90=2x
x=45
5:4 since p is equal to 5 and r is equal to 4
Answer:
Slope of 1 with a y-intercept of 2
Step-by-step explanation:
Answer:

Step-by-step explanation:
Given:
Right ∆ABC
AB = 61
BC = 60
AC = 11
Required:
Value of tan A in radical form
SOLUTION:

Opposite = 60
Adjacent = 11


