1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
2 years ago
13

A 5-pound box of raspberries costs $27.20. What is the price per ounce? $

Mathematics
1 answer:
ASHA 777 [7]2 years ago
6 0

Answer:

$0.34 per ounce

Step-by-step explanation:

A 5 pound box can be changed to ounces. There are 16 ounces in a pound. So we have 5 groups of 16.

5 × 16 is 80 ounces.

There are 80 ounces in 5lbs.

To get a price per ounces, divide.

dollars/ounces

= 27.20/80

= 0.34 dollars/oz.

This is 34cents per ounce.

You might be interested in
What is the value of x in the equation 2(x−3) 9=3(x 1) x? x = −3 x = −1 x = 0 x = 3
Masja [62]

The solution of the linear equation is x = 0.

<h3>What is the linear equation?</h3>

An equation is a mathematical statement, which has an equal sign (=) between the algebraic expression.

Linear equations are the equations of degree 1.

The given linear equation is;

\rm 2(x-3)+ 9=3(x+ 1) +x

The value of x is determined in the following steps given below.\rm 2(x-3)+9=3(x+1)+x\\\\2x-6+9=3x+3+x\\\\\ 2x+3=4x+3\\\\3-3=4x-2x\\\\0=2x\\\\x=0

Hence, the solution of the linear equation is x = 0.

To know more about linear equations click the link given below.

brainly.com/question/5085290

8 0
2 years ago
What is the volume of the trapezoidal right prism?
Sphinxa [80]
A=(a+b)*h*1/2=(20+8)*7*1/2=49 m2
V=A*H=49*2=98 m3
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOMEONE PLEAAAAAAAAAAAASE HELP
rodikova [14]
4x+5 = 8x - 11
4x - 8x = -11 - 5
-4x = -16
   x = 4

4x+5 = 4(4) +5 = 21
8x - 11 = 8(4) - 11 = 21

<RST = 21  + 21 = 42

answer
<RST = 42 degrees

6 0
3 years ago
How do I calculate 5 percent of 60 using fractions
irinina [24]
60*5%=60*5/100=300/100=3
So the answer is 3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hey there! posted picture of question help please
Firdavs [7]
1. To answer the questions shown in the figure atttached, it is important to remember that the irrational number e is aldo called "Euler's number" and you can find it in many exercises in mathematics.

 2. Then, the irrational number e is:

 e=<span>2.71828
</span>
 3. When you rounded, you have:

 e=<span>2.718
</span>
 4. Therefore, as you can see, the the correct answer for the exercise above is the option c, which is: c. 2.718
4 0
3 years ago
Other questions:
  • One million four hundred ninety-six thousand seven hundred seventy -two in standard form
    7·2 answers
  • Carol Spends 1/2 an hour doing math Homework, Spends 4/5 of an hour doing science homework, and 1/4 an hour doing history homewo
    10·2 answers
  • Need help asappp thank you
    9·1 answer
  • A lady walks in the store and steals $100 bill from the register without the owners knowledge. She comes back 5 minutes later an
    6·2 answers
  • Sammy’s Pizza Shop offers 2 different pizza crusts, 3 different cheeses, and 8 different toppings. How many combinations of pizz
    15·2 answers
  • Ben works for software company in Cleveland. To train new employees, Ben travels to their two other locations, Buffalo and Phila
    15·1 answer
  • The graph represents function 1, and the equation represents function 2:
    8·1 answer
  • The system of equations is given:
    8·1 answer
  • What is the missing value for x?
    15·2 answers
  • the ratio of boys to girls in a chorus is 5:6. which shows an equivalent ratio. Use a proportion to solve. A 10 boys to 12 girls
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!