1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pochemuha
3 years ago
8

Plot the following equation using the x- and y-intercepts. If both intercepts are zero, find at least one other point. Then clic

k on the correct graph below.
2x - 3y = 6

Mathematics
1 answer:
Jobisdone [24]3 years ago
3 0
2x - 3y = 6
-3y = -2x + 6
y = 2/3x - 2......so the y int is (0,-2) and the slope is 2/3

the x int can be found by subbing in 0 for y and solving for x
2x - 3y = 6
2x - 3(0) = 6
2x = 6
x = 6/2
x = 3....and the x int is (3,0)

the correct graph is gonna be ur last graph
You might be interested in
(Please Help)<br> Line s ‖ segment RP. <br> m∠3 = m∠__?
goldfiish [28.3K]
<span>before answering this question, we should know the properties of angles and parallel lines. For example, two angles are called interior alternate angles, if each angle is created by the existence of two parallel lines and a an another line called transversal. As for our case, 3 and 5 are alternate angles, so meas 3 = meas 5. It verifies Z test when we look at the figure.</span>
7 0
3 years ago
Please help me i need an answer
azamat
C. 4<=C<=12 

Hope that helps
5 0
3 years ago
Please help thank u.
Sever21 [200]

Answer:

-4, 3 1/2 JFURE8EGNRODG RE NEJEUSUEHEUE I did this for 20 characters

4 0
3 years ago
It costs $2.80 to make a sandwich at the local deli shop. To make a profit, the deli sells it at a price that is 170% of the cos
Svetlanka [38]

Answer:

Sandwich sells for  $4.76  .

Step-by-step explanation:

As given

It costs $2.80 to make a sandwich at the local deli shop.

To make a profit, the deli sells it at a price that is 170% of the cost.

170% is written in the decimal form

= \frac{170}{100}

= 1.7

Thus

Sandwich selling cost = 1.7 × Cost of making

Put all the values in the above

Sandwich selling cost = 1.7 × $ 2.80

                                    = $4.76

Therefore the Sandwich sells for  $4.76  .

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Stretch your thinking rewrite this sentence using the word fewer: Carey reads 10 more pages than Lucey .
Free_Kalibri [48]
Lucy read 10 fewer pages than Carey
5 0
3 years ago
Other questions:
  • To disinfect 1 quart of stream water to make it drinkable,you need to add 2 tablets of iodine. How many tablets do you need to d
    7·1 answer
  • Triangle A B C extended to both sides from corners A and B. D is a point closer to point A on the extended line. Angle C is loca
    8·1 answer
  • Why do we study?give me reason
    6·2 answers
  • A jug has 1 litre of 10% strength cordial. How much pure cordial needs to be added to make the strength 20%?
    9·1 answer
  • How to set up 701 km -523 km 445 m
    15·1 answer
  • The angle addition postulate is sometimes described as "the whole is equal to the sum of its parts." Explain how this descriptio
    10·1 answer
  • a store has clearance items that have been marked down by 25%.they are having a scale,advertising an additional 55% off clearanc
    6·1 answer
  • The amount of W water used varies directly with the population N of people. City A has a population of 468,000 people and used 3
    12·1 answer
  • 4 ( − )−62−32( 22− )+2( − )<br><br> please help
    11·1 answer
  • Graph for Mhashimi21. Sorry I don't have graph sheet, hence had to draw it myself. Pls adjust​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!