1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAXImum [283]
3 years ago
15

The measure of the supplement of an angle is three times the measure of the

Mathematics
1 answer:
gtnhenbr [62]3 years ago
5 0
<h2>Answer:</h2>

<h3><em>x=45degrees</em></h3>

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

Let the angle to be solved be x

Let the supplement/compliment by y

x+y=90 Complimentary angles add up to 90 degrees.

x+3y=180 Supplementary angles add up to 180 degrees, the other angle is thrice the other compliment.

Evaluating this as a system:

x+y=90 Isolate x:

x=90−y Input into the other equation:

(90−y)+3y=180 Combine like terms, isolate y and its coefficients:

2y=90 Isolate y

y=45 Input into the first equation:

x+45=90 Isolate x:

x=45degrees

You might be interested in
7/8m+9/10-2m-3/5<br> Combine like terms to create an equivalent expression.
stich3 [128]

Answer:

-1.123m+0.3

or in fraction form -9/8m+3/10

Step-by-step explanation:

first you subtract 7/8 from 2

then you subtract again 9/10 from 3/5

4 0
3 years ago
£2200 is deposited in a bank paying 0.5% simple interest per annum. How much interest will have been paid after 18 years?
seraphim [82]

Answer:

The answer would be £198

principal (p) = 2200

Rate (R) = 0.5%

Time (T) = 18

Interest(I) = ?

Now,

or, Interest. = P×T×R/100

or, Interest = 2200×18×0.5/100

or, Interest = 19800/100

Hence, Interest = 198

4 0
3 years ago
Help me please TY WHOEVER HELPS​
Natali [406]

Answer:

picture too bad sorry

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Four 5th graders are taking turns visiting a 2nd grade classroom to read aloud from a chapter book . The book has 38 pages. If t
just olya [345]

Answer:

9.5

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lisa buys a dozen apples and two oranges. Jeremy buys six apples. Oranges cost $1 each, and they spent $9 total. How could you d
Vlad [161]
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Name 3 fish ...... any fish
    9·2 answers
  • A package of dental floss contains 25m of floss. How many yards of floss are in the package? If a dental hygienist uses about 18
    11·1 answer
  • It takes 20 minutes for 5 people to paint 5 walls.
    7·1 answer
  • Malik considers the enlargement of the trapezoid
    14·1 answer
  • 7.4x-y=-252,12.1x-y=-231
    7·1 answer
  • Trey recorded the number of ounces of water he drank each day in the histogram below. Which of the following would be the best m
    8·2 answers
  • Bill uses 1/2 tablespoon of salt for every 2/3 cup of popcorn when he makes popcorn. What
    11·1 answer
  • 60
    12·1 answer
  • Find the perimeter<br> simply Answer
    7·1 answer
  • A basketball team with 11 members chooses three captains. How many ways can the position be filled?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!