1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liq [111]
2 years ago
5

Lisa buys a dozen apples and two oranges. Jeremy buys six apples. Oranges cost $1 each, and they spent $9 total. How could you d

efine variables to find the cost of the apples and oranges?
Mathematics
2 answers:
Vlad [161]2 years ago
5 0
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
tiny-mole [99]2 years ago
3 0

Answer:

The cost of each apple is $0.39

The cost of each orange is $1

Step-by-step explanation:

Lisa buys a dozen apples and two oranges.

Let 'x' be the cost of each apple

and 'y' be the cost of each orange

Lisa buys a dozen apples and two oranges.

12x+2y

Oranges cost $1 each, so y=1

12x+2

Jeremy buys six apples.  So 6x

Total amount spent is $9

12x+2+6x=9

18x+2=9

Subtract 2 from both sides

18x=7

Divide both sides by 18

x=0.39

The cost of each apple is $0.39

The cost of each orange is $1

You might be interested in
in a sale there is 25% off and a bed costs 33 pounds in the sale so how much was it before the sale ?
IceJOKER [234]
44 pounds 
gonna type so i can post this because of the 20 character limit :P
6 0
3 years ago
Kendrick travel 2/3 mile to his friend’s house.He cycles 3/4 of his distance and walks the rest of the way.What fraction of a mi
Alex17521 [72]
He cycled 1/2 of a mile toward his friend's house
3 0
3 years ago
A flower garden has 3 red rose bushes, 2 yellow rose bushes, and 5 white
Otrada [13]
The ratio of yellow to total is 2 to 8, or 1:4 if you divide both by 2. So the answer is B.
7 0
2 years ago
Which of the following equations has a slope of -2 and passes through the point (3,-4)?
Mashutka [201]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

y=-2x+2

y=mx+b

m is slope so.here m is -2

y=-2+10.passes through the point (3,-4)

because -4=-2*3+2

-4=-6+2

-4=-4

6 0
2 years ago
Which expression represents the statement "12 divided by 3, then add 5"?
wlad13 [49]

Answer:

C!

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many shapes are in the world
    14·2 answers
  • Find the measure of and angle between o degrees and 360 degrees coterminal with an angle of 399 degrees in standard position
    15·1 answer
  • S is between Band C.<br> True<br> False
    13·1 answer
  • Find the value of y for the given value of x. Round to the nearest hundredth. y = 15 + 3 ln x; x = 7.2
    15·1 answer
  • Ht) = -16t+32t+ 10.​
    15·1 answer
  • A culture of bacteria has an initial population of 8300 bacteria and doubles every 10 hours. Using the formula Pt=P0*2^t/d , whe
    8·1 answer
  • Can somebody help me with this (NUMBER 3)
    5·1 answer
  • A water tank already contains 55 gallons of water when Baxter begins to fill it. There is a crack in the tank and water begins t
    13·1 answer
  • Marsha is buying plants and soil for her garden. The soil cost $4 per
    15·1 answer
  • Student
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!