1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liq [111]
3 years ago
5

Lisa buys a dozen apples and two oranges. Jeremy buys six apples. Oranges cost $1 each, and they spent $9 total. How could you d

efine variables to find the cost of the apples and oranges?
Mathematics
2 answers:
Vlad [161]3 years ago
5 0
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
tiny-mole [99]3 years ago
3 0

Answer:

The cost of each apple is $0.39

The cost of each orange is $1

Step-by-step explanation:

Lisa buys a dozen apples and two oranges.

Let 'x' be the cost of each apple

and 'y' be the cost of each orange

Lisa buys a dozen apples and two oranges.

12x+2y

Oranges cost $1 each, so y=1

12x+2

Jeremy buys six apples.  So 6x

Total amount spent is $9

12x+2+6x=9

18x+2=9

Subtract 2 from both sides

18x=7

Divide both sides by 18

x=0.39

The cost of each apple is $0.39

The cost of each orange is $1

You might be interested in
How many solutions does it have?<br> 3x+4 = 3x+4
MrRa [10]

Answer:

it has no solution.......

answer will be 3x+4 = 3x+4 i.e, 0=0 ,so

but if 3x+4 = 0 , x= -4/3 . Its a linear equation and has only one solution

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
-8x+32=4(-2-4x)<br>What does X equal ​
marshall27 [118]

Answer:

x = - 5

Step-by-step explanation:

Given

- 8x + 32 = 4(- 2 - 4x) ← distribute parenthesis on right side

- 8x + 32 = - 8 - 16x ( add 16x to both sides )

8x + 32 = - 8 ( subtract 32 from both sides )

8x = - 40 ( divide both sides by 8 )

x = - 5

7 0
3 years ago
Lilly has 25/2 josh has 36/23 how much is there all together
mamaluj [8]

Answer:

14.0652173913


7 0
3 years ago
Help Me Solve This
olasank [31]
Let us assume the number of cd's you can buy = x
Cost of an used CD = $4.25
Total amount of money that you have = $1500
Then
<span>x ≤ 15 − 4.25
</span>x ≤  10.75

I hope the procedure is clear enough for you to understand. I also hope that this is the answer that you were looking for and the answer has actually come to your desired help.
3 0
3 years ago
What is the prime factorization of - 96
denis-greek [22]
There isn't a prime factorization of -96
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the moon is 240,000 from earth what is the distance written as a whole number multiplied by a power of ten
    12·1 answer
  • What is the gcf of 4a^3 and 9a^4
    5·1 answer
  • 4 15/16+7 3/4 simplest form
    12·2 answers
  • Express 0.4335 as a fraction
    6·1 answer
  • This pair of figures is similar. find the missing side.​
    6·1 answer
  • What is the formula for the area of a square?
    8·2 answers
  • Hello hehe more help please...
    14·2 answers
  • Victor wants to see if positively greeting children as they enter the classroom reduces problem behaviors. He randomly assigns 1
    7·1 answer
  • A number less than 9 is more than -16
    10·2 answers
  • HELP! DUE IN AN HOUR! SO CONFUED!! SOMEONE HELP EXPLAIN THIS TO ME!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!