1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marusya05 [52]
2 years ago
6

If six cans of soda cost nine dollars, how much would it cost for 8 cans.

Mathematics
2 answers:
goldfiish [28.3K]2 years ago
6 0
If 6 cans cost $9, we can divide the $9 by the 6 cans to find the unit rate, or the price of 1 can. This is $1.50. If 1 can costs $1.50, we can multiply this price by 8 to figure out the price for 8 cans. This is $12.

$9 / 6 = $1.50
$1.50 * 8 = $12
AnnZ [28]2 years ago
5 0

Answer:

Solution:

here,

6 cans cost = 9 dollars

1 can costs = 9÷6 dollars

= 1.5 dollars

Now,

8 cans cost = 8×1.5 dollars

= 12 dollars

You might be interested in
Help me please no links
kirza4 [7]

Answer:

the answer is 4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
An artist uses different types of paper to create her masterpieces. She has shiny metallic paper and pink glittery paper. The sh
Naya [18.7K]

Answer:

it is 24 . Logically in my idea .

4 0
3 years ago
How do you draw a picture of 1/6 of a whole- in -one Road
kirill [66]
First draw six of anything take out one
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A regular 18-sided polygon is rotated with the center of rotation at its center. What is the smallest degree of rotation needed
dem82 [27]
It will be easier to explain how to solve this question in a square. If you rotate 4-sided square from the centre, you need to rotate it 90 degrees. The formula for this would be: 360 ° /the side count. In a square, it would be 360° /4= 90°.

In 18-sided polygon, the calculation would be: 360°/ 18 side= 20°
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Draw Y=3x-2 on a grid
Afina-wow [57]
Just subsitute values for x and get values for y
(x,y)
(0,-2)
(1,1)
(-1,-5)
(-2,-8)
here is the graph

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Emma is building wall around
    5·2 answers
  • Cuál es el mejor estimado para la suma de 3/8 y 1/12
    13·1 answer
  • 700 is what percent of 1,498
    8·2 answers
  • Please help! use the net to find the lateral area of the prisim
    14·1 answer
  • 111.25 is what percent of 89?​
    9·2 answers
  • QUICK NEED HELP PLEASE HELP A store sold 330 yards of fabric. It charged $11 a yard. What is the total cost of the fabric?
    11·2 answers
  • 2. 1. A Popcorn machine makes 32x + 64 ounces, where x is the number of minutes that the machine is running. The table below rep
    8·1 answer
  • Please help will give brainliest.
    9·1 answer
  • What is the length of segment TQ.
    13·1 answer
  • What property is illustrated by the statement 2/3 x 3/2 =1
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!