1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marusya05 [52]
1 year ago
6

If six cans of soda cost nine dollars, how much would it cost for 8 cans.

Mathematics
2 answers:
goldfiish [28.3K]1 year ago
6 0
If 6 cans cost $9, we can divide the $9 by the 6 cans to find the unit rate, or the price of 1 can. This is $1.50. If 1 can costs $1.50, we can multiply this price by 8 to figure out the price for 8 cans. This is $12.

$9 / 6 = $1.50
$1.50 * 8 = $12
AnnZ [28]1 year ago
5 0

Answer:

Solution:

here,

6 cans cost = 9 dollars

1 can costs = 9÷6 dollars

= 1.5 dollars

Now,

8 cans cost = 8×1.5 dollars

= 12 dollars

You might be interested in
Hows everyone today? Heres the question of the day! 5 + 34 x 19
Levart [38]

Answer:

I'm doing good. The answer is 651.

Step-by-step explanation:

Using the order of operations, you would multiply the 34 x 39=646. Then add 5 to it: 646+5=651.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a local newspaper assigns a rating between 1 and 10 to every book and movie it reviews. Victor gathered data about five titles w
Nookie1986 [14]

The points that represent this data are shown in the image attached below.

<h3>What is a scatter plot?</h3>

A scatter plot is a type of graph which is used for the graphical representation of the values of two variables, with the resulting points showing any association (correlation) between the data set.

Based on the information provided in table above, the points that represent this data are shown in the image attached below.

Read more on scatterplot here: brainly.com/question/6592115

#SPJ1

3 0
2 years ago
Plzz help will give brainliest
skad [1K]

Answer: 82.5 - x = R sorry if I am wrong

Step-by-step explanation:

1. We know all the angles in a triangle add up to 180 degrees.

<em>180 = x + x + 15 + R</em>

2. Combine like terms

<em>180 = 2x + 15 + R</em>

3. Subtract 15 from both sides

<em>165 = 2x + R</em>

4. Divide both sides by 2

<em>82.5 = x + R</em>

5. Subtract x from both sides

<em>82.5 - x = R</em>

6 0
2 years ago
What is the next fraction in this sequence?<br> 1<br> 3<br> 9<br> 27<br> 280, 280, 280,<br> 280 /
WITCHER [35]

Answer:

the answer is 81 over 280

8 0
2 years ago
Mr. Johnston spends 2/3 of every year in Florida how many months does he spend in Florida each year
musickatia [10]

Answer:

8 months

Step-by-step explanation:

12/3 = 4, 1/3 is 4 so 1/3 + 1/3 = 2/3 or 8

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the maximum percentage of net spendable income that should be set aside for food
    12·2 answers
  • Give two ways to write each algebraic expression in words.
    12·1 answer
  • Math help<br><br> What are 3 question about the equation do you need to ask before solving?
    8·1 answer
  • An airplane flew 1113 miles from San Antonio Texas to Saint Paul Minnesota the trip to Q point 75 hours which is closest to the
    9·2 answers
  • Taryn is hosting a party at a restaurant the restaurant is charging her $140 to rent the space and $19 per guest if taryn wants
    10·1 answer
  • Amzol thinks that (x+5)^2=x^2+25 for all values of x. <br> Is Amzol right?
    6·1 answer
  • What’s the correct answer for this?
    7·1 answer
  • Answer for brainlist and more points ☺️
    11·1 answer
  • Omggg thank you so much for helping meeee ily
    10·1 answer
  • Factoring a quadratic with leading coefficient greater than 1 <br><br> 3n^2+5n+2=0
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!