1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-s [515]
2 years ago
6

What property is illustrated by the statement 2/3 x 3/2 =1

Mathematics
2 answers:
Mariulka [41]2 years ago
6 0

Answer:

Multiplicative inverse or reciprocal.

Step-by-step explanation:

Multiplicative inverse or reciprocal.

e-lub [12.9K]2 years ago
4 0

Answer:

ww w . g o o g l e . c o m

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Louis wants to carpet the rectangular floor of his basement. The basement has a area of 768 square feet. The width of the baseme
pentagon [3]
Area=width*length. Let width=x ft, then length=3x ft, given the information in the problem. The area of basement=x*3x=768, 3x^2=768, x^2=256, x=16. The width is 16 feet. Therefore, length=3x=3*16=48 feet.
5 0
3 years ago
There are 92 students on the bus. 43 are girls and the rest are boys. At the stop along route, half of the students exit the bus
ludmilkaskok [199]
92 students were on the bus and half left
so thats 92/2 and you get 46
46 students were left on the bus

Hope this helps! :))
6 0
3 years ago
1/X+4 = 5 it is solving rational equations
finlep [7]
X=1
Subtract four so you get 1/x=1
Multiply by x
1x=1
Divide by 1
7 0
3 years ago
A toy box has 6 faces.There are square there are 12 edges and 8 vertices.Identify the shape of the toy box.
xxTIMURxx [149]

Answer:

A cube or a cuboid.

Step-by-step explanation:

A cube or a cuboid is a three dimensional shape that has

12 edges, 8 corners or vertices, and 6 faces.

The difference between a cube and cuboid is that a cube has all edges equal which makes every face a square while a cuboid has two square faces and four rectangular faces.

6 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Please answer ASAP
algol13

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

Choice A: $1.49/6 oz = $0.248/oz

Choice B: $3.59/13 oz = $0.276/oz

Therefore, Choice A is the lower price per ounce.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 14% of 81 is what number
    6·2 answers
  • HURRY!!!! I need help with this asap!!!!!
    9·1 answer
  • How do write 3 to 4 2 other ways?
    15·1 answer
  • To win at LOTTO in one state, one must correctly select 6 numbers from a collection of 62 numbers (1 through 62). The order in w
    6·1 answer
  • Evaluate ( 1 2 )x^ 0 ,
    7·1 answer
  • Please answer!!<br> I’ll give brainlist!
    11·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the points (8, –1) and (2, –5) in standard form, given that the point-slope f
    14·1 answer
  • Please someone help me
    6·1 answer
  • Simplify 6+4+2.9(32.8-17.4).<br> Help
    13·1 answer
  • Need help with math problem if do get 5 star
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!