1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna35 [415]
2 years ago
5

Find x . special 3 A. 6√2 6 2 B. 2√2 2 2 C. 2‾√ 2 D. 4

Mathematics
1 answer:
Allisa [31]2 years ago
8 0

Answer:

I think it's B but I'm not 100% sure

You might be interested in
Given Trapezoid JOKE with m
yKpoI14uk [10]

Answer:

m∠J =90°
m∠O = 140°

Step-by-step explanation:

We see here angle J having 90°, pure right angle shape.

m<J=90

Then we find the total interior angle using (n-2)*180

(4-2)*180

360°

So, m∠O = 360° - m∠J - m∠E -m∠K

m∠O = 360° - 90° - 80° -50°

m∠O = 140°

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
2.<br>Remove the brackets and simplify <br>a) (x + 1) + (x + 2)?​
devlian [24]

Step-by-step explanation:

✲ \text{(x + 1) + (x + 2)}

Remove the unnecessary brackets :

⇢ \text{x + 1 + x + 2}

Combine like terms. Like terms are those which have the same base. Only coefficients of like terms can be added or subtracted.

⇢ \text{x + x + 1 + 2}

⇢ \text{2x + 3}

\red{ \boxed{ \boxed{ \text{Our \: final \: answer :  \boxed{ \underline{  \tt{2x + 3}}}}}}}

Hope I helped ! ♡

Have a wonderful day / night ! ツ

▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
8c + c = what please help me i am doing test and need answer right now. like 4rl
lianna [129]

Answer: 8c

Step-by-step explanation:

We do not know the value of c or the other c.

So, the answer to the question is 8c. Hope it helped.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two pounds of bananas cost $1.16 what would be the cost of 5pounds s of bananas
ivann1987 [24]
If 2 lb of bananas cost $1.16, then each pound costs $0.58.

0.58 * 5 = 2.9

So 5 lb of bananas will cost $2.90.

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangle has an area of 3/2 square yards. If the width of the rectangle is 1/2 yard, which statement is true?
dezoksy [38]
The answer is in your heart
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Tara made a rectangular fence around her rose so it would not get hurt by her dog. She put a fence around the rose that was 4 ft
    7·1 answer
  • The quotient is 5 and
    7·1 answer
  • Suppose you order a pizza with a diameter of
    13·1 answer
  • Ellie is driving at a speed of 55 miles per hour. Let h represent the number of hours that Ellie drive at this speed. Write an a
    5·1 answer
  • 1832=2, 6297=2, 5608=4, 4911=1,7707=1,8806=6,1321=0, what does 4050=
    13·1 answer
  • How would adding a scoresheet of 0 to this data affect the mean and median game scores?
    14·1 answer
  • Two posts that hold up a sign are parallel. M &lt; 1 = 75° use the given measurements to find the value of x. I think it’s 19 bu
    15·2 answers
  • A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?
    14·1 answer
  • Michael can bike 2 miles in 12 minutes how long will it take him to bike 7 miles
    11·1 answer
  • Evaluate log 512 to the base 2 under root 2
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!