1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mojhsa [17]
2 years ago
14

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?

Mathematics
1 answer:
adoni [48]2 years ago
3 0
95 cents all you do is divide 6.45/7 correct me if I read it wrong
You might be interested in
What is the value of f(7)
kkurt [141]
F(7) means f(x) when x = 7. The x is replaced with 7.

So we'll replace every x with 7 to go from x = 7 to 3-x = 3-7 = -4

Put another way
f(x) = 3-x
f(7) = 3-7
f(7) = -4

Answer: -4
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Could anyone prove this question correct... pls... I will mark branliest for step by step solution.
Masja [62]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

the answer is 15. hope this helps

8 0
3 years ago
What is the area of the yellow region? INEED HELP PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!
True [87]

Answer:

A=¼πr²

=¼(3.142×5²)

=19.64 square miles

8 0
2 years ago
Ayuda 7×9÷2=<br><br><br><br>note : btw how to get rid of this ad ?​
JulijaS [17]

Step-by-step explanation:

7×9÷2

By using the rule of BODMAS , we get

7×9÷2

7×4.5

31.5

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the square root of 29241 by division method​
omeli [17]

Answer:

The square root of this value is 171

Step-by-step explanation:

HOPE THIS ANSWER HELP BRAINLY USERS!!! :)

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Solve equation using the concept of balancing with fraction in Simplest form H + 5/14 = 11/14
    6·1 answer
  • W h a t is five pl us t h r e e
    7·1 answer
  • Describe what the vertical line test is used for.
    15·1 answer
  • What is 22 3I 40 49 math puzzle ​
    7·1 answer
  • Find the annual simple interest rate. I=$17, P=$500, t=2 years
    7·2 answers
  • A school bought 32 new desks.Each desk cost $24.Which is the best estimate of how much the school spent on the new desks?
    12·1 answer
  • Shelby mixes a 25% bleach solution with 5 cups of a 10% bleach solution, resulting in a 20% bleach solution. The table shows the
    9·2 answers
  • Mary has already sold $55 worth of tickets to the benifet concert. She has 3 tickets left to sell at $7 per ticket. Write a func
    6·1 answer
  • Annie has a $50 gift card for a restaurant and arcade. Annie spent $23.75 on food and is ready to play games in the arcade each
    12·1 answer
  • I really need help for this test I’m going to fail
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!