1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mojhsa [17]
3 years ago
14

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?

Mathematics
1 answer:
adoni [48]3 years ago
3 0
95 cents all you do is divide 6.45/7 correct me if I read it wrong
You might be interested in
The person at (0, 1) needs a bottled water. He moved to the right on a slope of -4. Where can you find him to give him the water
olga_2 [115]
You can find him at (-4,1)
5 0
3 years ago
You think that $39,500 is a good salary and are interested in a job with Fast Pax. What other information might you want to know
marin [14]
It is best to know whether the Fast Pax $39,500 salary is a gross salary or a net salary to make sure the amount you will get by working there. A net salary is a total amount of salary and benefits that you will get by working in a company and A gross salary is the amount of the salary only excluding the other benefits. These terms are important for employees to consider
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
a recent survey found that 40% of high school students exercise regularly. If you choose 5 students at random, what is the proba
enyata [817]

Answer:

0.05

Step-by-step explanation:

We can correctly state that the total sample space= 100 students

40% of 100 students exercise regularly

The probability that 5 students

Picked at random exercise regularly is

Pr(5) = 5/100= 1/20

Pr(5)= 0.05

4 0
3 years ago
Pls help me on this question
Anna35 [415]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Work out the perimeter of this shape. Please help!<br><br><br>​
o-na [289]

Answer: 138

Step-by-step explanation:

(65*2)=130

(4*2)=8

130+8=138

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Polly has a very rain number of dollar bills in her purse and no change.She spends half the money on a scarf and gives $1dollar
    6·1 answer
  • (20) Friday
    12·2 answers
  • 2) A cake in the shape of a circus tent is used as a centerpiece at a celebration. The cake consists of a cylinder and a cone.Th
    9·1 answer
  • How to evaluate 3ac if a=4 and c=7
    9·2 answers
  • Mel divided dozens of cookies between 7 classrooms, each
    11·2 answers
  • NEED ANSWER QUICK!!!
    8·2 answers
  • Which situation demonstrates the law of large numbers ?
    13·1 answer
  • Can someone pleaseeee help and if you’re correct I’ll give u brainlist!
    14·1 answer
  • Which expression is equivalent to 12(3x + 2y)?
    9·1 answer
  • Which ratio represents Tan A?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!