1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VARVARA [1.3K]
1 year ago
5

Static and Reasoning:

Mathematics
1 answer:
Serggg [28]1 year ago
5 0

Based on the data recorded by Isabella, it can be concluded the cube is rather fair.

<h3>How many times did Isabella get each number?</h3>

Based on the data, here are the results:

  • Getting a 1: 6 times
  • Getting a 2: 5 times
  • Getting a 3: 7 times
  • Getting a 4: 5 times
  • Getting a 5: 6 times
  • Getting a 6: 7 times

This implies, in total Isabella got the same number between five and seven times. For example, the number 2 was obtained 5 times, but the number 3 was obtained 7 times.

<h3>What can be concluded based on the results?</h3>

Even though Isabella did not get the same number of times each number, the dice is rather fair because by rolling the dice thirty six times you will obtain the same number at least five times.

Moreover, there is not a big difference in the number of times you obtain each number.

Learn more about dice in: brainly.com/question/23637540

#SPJ1

You might be interested in
At a certain restaurant 8 Delmonico steaks cost 218$. Three tacos and 12 Delmonico steaks cost 267$. Write a system of equations
Leto [7]
There is 600 Dollars

4 0
3 years ago
Help me please.<br><br> ------------------------------------------------
ladessa [460]

Answer:

Alicia

Step-by-step explanation:

First, convert the mixed fractions into improper fractions

<u>Alicia</u>

Distance: 5 1/2 = 11/2 = 5.5 miles

Time: 1 2/5 = 7/5 = 1.4 hours

<u>Carlos</u>

Distance: 8 1/8 = 65/8 = 8.125 miles

Time: 2 1/2 = 5/2 = 2.5 hours

<u>Henry</u>

Distance: 3 2/3 = 11/3 = 3.6 reoccuring miles

Time: 1 1/10 = 11/10 = 1.1 hours

<u>Zoe</u>

Distance: 4 2/3 = 14/3 = 4.6 reoccuring miles

Time: 1 3/10 = 13/10 = 1.3 hours

After that, divide the distance by the time

Alicia = 5.5 / 1.4 = 3.93 ( 3 s.f )

Carlos = 8.125 / 2.5 = 3.25

Henry = 3.6 re / 1.1 = 3.3 reoccuring

Zoe = 4.6 / 1.3 = 3.54 ( 3 s.f )

Looking at these answers, we determine which rate is the greatest

Alicia = 3.93

Carlos = 3.25

Henry = 3.3 re

Zoe = 3.54

Alicia hiked the highest rate.

5 0
2 years ago
Let the equation C= 2.32 N + 34,180 represent the cost of raising a child, C on an income, N. If the Corlone family has an incom
Genrish500 [490]

Answer:

$126,980

Step-by-step explanation:

Given the equation C = 2.32N + 34,180 where 'C' is the cost of raising a child and 'N' is the income.  If the Corlone family has an income of $40,000, you can use this value for 'N' and solve for 'C':

C = 2.32(40,000) + 34,180

C = 92,800 + 34,180

C = $126,980

8 0
3 years ago
I don't know how to do this
Dvinal [7]
a_1=2;\ r=-\dfrac{3}{2}\\\\a_2=a_1r\to a_2=2\cdot\left(-\dfrac{3}{2}\right)=-3\\\\a_3=a_2r\to a_3=-3\cdot\left(-\dfrac{3}{2}\right)=\dfrac{9}{2}\\\\a_4=a_3r\to a_4=\dfrac{9}{2}\cdot\left(-\dfrac{3}{2}\right)=-\dfrac{27}{4}\\\\a_5=a_4r\to a_5=-\dfrac{27}{4}\cdot\left(-\dfrac{3}{2}\right)=\dfrac{81}{8}
3 0
3 years ago
14 - 2x = 3(x - 2) what is the answer​
RSB [31]
The answer will be x=4
4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is a conversion factor that you can use to covert gallons to pints
    13·1 answer
  • 19) Complete the square to determine the minimum or maximum value of the function defined by the expression. x2 + 4x + 3
    7·1 answer
  • Angle 1 and 2 are same side interior angles formed by two parallel lines and a transversal. If measure of angle 1 is 115, what i
    10·1 answer
  • Factor: g^2 - 12gh + 35h^2
    10·1 answer
  • I would like to buy a sandwich and pancakes, which would be $8.50, with a 6% tax and 20% gratuity, how much would that be all in
    5·2 answers
  • What is the place value of 9 in 9.08​
    8·2 answers
  • A family used a professional decorator to help furnish their new home. The decorator selected $1,580 worth of furnishings. The f
    9·1 answer
  • a store sells a 1 1/4 pound of turkey for 9 dollars what is the unit price of the turkey in the package
    14·1 answer
  • Can anyone solve this???​
    8·1 answer
  • PLS HELP WILL MARK YOU BRAINLIEST, NO FAKE ANSWERS!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!