1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastovalidia [21]
1 year ago
13

Jasmine’s age is 4 times her age 10 years ago. Write an equation that represents the statement.

Mathematics
1 answer:
aleksandr82 [10.1K]1 year ago
5 0

Answer:

x + 10 = 4x

Step-by-step explanation:

Let x = her age 10 years ago.

Her age now is x + 10.

x + 10 = 4x

You might be interested in
Can u plz show work?Only need 84
Sonbull [250]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Challenge in a company, 95% of the workers are men. If 270people work for the company who
Alexeev081 [22]

Answer:

5,400

Step-by-step explanation:

5% = 270

270 ÷ 5 = 54

54 × 100 = 5400

6 0
2 years ago
How does the 2 in the hundredths place compare to the 2 in the thousandths place?
dybincka [34]

Answer:

2 in the hundredths place is greater

Step-by-step explanation:

2 in the hundredths place is 10 times the thousands place

7 0
3 years ago
Which relationship could be the one shown on the graph? I GIVE BRAINLIEST! PLS IM TIMED!!!!!!!!!!!!
zmey [24]

Answer:

Im kinda sure its a because

Step-by-step explanation:

through points<u> (2, 19)</u> A says Misaki had<u> </u><u>2 </u>identical pencils that weighed a total of <u>19 </u>grams, where x is the number of pencils and y is the total weight of the pencils.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression when a=1\4 and b=6. -8ab
tester [92]

Answer:

-12

Step-by-step explanation:

-8 * ( 1/4) * (6)

= -12

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What's the taxes on $1,500
    13·1 answer
  • 45°,35°,x° please answer my question
    8·1 answer
  • 13.5-ounce bottle cost 2.19. A 29.2-ounce bottle costs 5.37 find the unit price for each size
    6·1 answer
  • What is the procedure for multiplying by a one digit number?
    8·1 answer
  • Jim opened a savings account
    8·1 answer
  • Mr. Thomas has $25. He buys 15 greeting card and 15 envelopes. Greeting card cost $1.60 each and envelopes cost $0.80 each. How
    9·1 answer
  • |4x + 8| + 12= 4 I subtracted 12 by 4 and got -8. Would I still solve the equation or would it be no solution?
    12·1 answer
  • A line passes through the point (–7, 5) and has a slope of One-half. Which is another point that the line passes through?
    11·2 answers
  • Michael made two trips to the market. On his first trip to the market, he bought x apples on sale for $3 each and y
    11·1 answer
  • Round 68.09 to 2 Sf please
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!