1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mariarad [96]
2 years ago
7

While packing for thier cross-country move, the chen family uses a crate that has the shape of a cube. The Chens want to pack a

large, framed painting. if the framed painting has the shpae of a square with an area of 12 square feet, will the painting fit flat against a side of the crate?​
Mathematics
1 answer:
Brrunno [24]2 years ago
3 0

If the framed picture is shaped like a square and has a 12 square foot surface area, then the answer is yes, it will fit flush against the edge of the crate.

Given Part A:

the volume of the cube = 64 cubic feet

therefore, ∛64 = 4 feet

hence one edge measures 4 feet.

Now for Part B:

the area of the square is 12 square feet.

hence, √12 = 3.36 feet.

we can observe that 3.46<4

which indicates that the area covered by the painting is less than that of the one side of the crate, which makes it easy for the painting to fit in the crate.

Hence the painting will fit a side of crate.

Learn more about Area and Perimeter here:

brainly.com/question/24571594

#SPJ9

Your question was incomplete. Please find the missing content here.

While packing for their cross-country move, the Chen family uses a that has the shape of a cube. PART A PART B If the crate has the volume V = 64 cubic feet, The Chens want to pack a large, framed painting. If an area of 12 square feet , will the painting fit flat what is the length of one edge? the framed painting has the shape of a square with against a side of the crate? Explain.

You might be interested in
The cost of bananas is 2.40 for 5 pounds, what is the price per pound?​
lesya692 [45]

Answer:

$0.48

Step-by-step explanation:

$2.40 divided by 5 pounds equals $0.48 per pound.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I suck at math. help me. i would app it.
Verizon [17]

Answer:

x= 2

Step-by-step explanation:

y = 7 means it is parallel to the x axis . so the perpendicular line is to be parallel yo the y axis. .

so the equation is to be like x = c

but it is passing (2,13)

so the equation is

x= 2

3 0
2 years ago
Can someone please give ,e a good explanation of associative property and examples please​
Bess [88]

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

Basically, the associative property states that when an expression has three terms, they can be grouped in any way to solve that expression.

For example, (8*4)*5=8*(4*5) if you're doing multiplication, or (8+4)+5=8+(4+5), if you're doing addition.

6 0
2 years ago
Suppose that, in some distant part of the universe, there is a star with four orbiting planets . One planet makes a trip around
WINSTONCH [101]

Answer: 90 Earth years.

Step-by-step explanation:

Analizing the information provided in the exercise, you need to find the Least Common Multiple (LCM) of the given numbers.

You can follow these steps:

1. You must descompose 6, 9, 15 and 18 into their prime factors:

6=2*3\\\\9=3*3=3^2\\\\15=3*5\\\\18=2*3*3=2*3^2

2. Finally, you need to choose the commons and non commons with their greatest exponents and multiply them. Then you get:

L.C.M=2*3^2*5=2*9*5\\\\L.C.M=90

Therefore, it will take 90 Earth years for them to all line up.

3 0
3 years ago
Farah spent $13 on 4 items from the
Irina-Kira [14]

Answer:

Farah bought 1 sandwich which cost $7 and three snack mix bags which also cost (2 + 2 + 2)$

2+2+2+7=$13

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the answer to 5 x 5/8
    11·2 answers
  • How do I show my work for: 2865<br> times 31
    8·1 answer
  • A computer sells for $995, which is marked up 35% of the selling price. the cost of the computer is:
    7·2 answers
  • Find the product.<br> (x + 9)(4x2 + 5x + 6)
    6·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
    5·2 answers
  • Y varies directly with x, and y = 15 when x = 3. What is the value of x when y = 4?
    15·2 answers
  • Consider the function f(x) = x^{2/3} on the interval [-1,8].
    12·1 answer
  • Hurry ASAP need help please !!!!!!
    12·2 answers
  • PLSS HELP ME ASAP!! I WILL GIVE YOU BRAINLYEST!
    9·2 answers
  • The floor tiles In the Jackson family kitchen are squares that measure 8 and 3/4 to a side. Each grid Square in the drawing meas
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!