1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flauer [41]
1 year ago
6

The domain and the range of the reciprocal function are the set of all real numbers. True or false?.

Mathematics
1 answer:
Elodia [21]1 year ago
6 0

False. All real numbers, with the exception of 0 because f (0) = 1 0, fall inside the reciprocal function's domain and range. Y cannot be 0 if x cannot, either.

<h3>What are real numbers?</h3>

In mathematics, a real number is a quantity that may be represented by an endless number of decimal expansions. In contrast to the natural numbers 1, 2, 3,... that result from counting, real numbers are used in measurements of continuously varying quantities such as size and time. They are distinguished from imaginary numbers, which use the symbol I or the square root of 1, by the word "real." A complex number has a real (1) and an imaginary I component, like 1 + i. The positive and negative integers, as well as the fractions created from them (also known as rational numbers), as well as the irrational numbers, are all real numbers.

Contrary to rational numbers, whose decimal expansions always contain a digit or group of digits that repeats itself, such as 1/6 = 0.16666... or 2/7 = 0.285714285714, irrational numbers have decimal expansions that do not repeat themselves. Since there is no regularly repeating group in the decimal produced as 0.42442444244442, it is irrational.

To learn more about the, real numbers visit:

brainly.com/question/9876116

#SPJ4

You might be interested in
What's slope Line<br> pass through( 14, 4)( 21, 6
Svet_ta [14]
What's slope Line
pass through( 14, 4)( 21, 6 Answer :m=2/7
5 0
3 years ago
04.01)Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of cho
riadik2000 [5.3K]
The unit rates are equal to one another.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
0.08 is 10 times as great
Vlad [161]

Answer: 0.08 is 10 times as great as 0.008

Step-by-step explanation: 0.008 x 10 = 0.08

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Describe the differences between a parabola that has a horizontal directrix and a parabola that has a vertical directrix.
Readme [11.4K]
 <span>A parabola that has a horizontal directrix is a parabola that opens up or down. 

Here are some of its components: 
1) Standard equation of a parabola with a horizontal directrix: (x-h)^2 = 4a(y-k), 
a = distance from vertex to focus 
2) Vertex at (h,k) 
3) Focus(h,k+a) 
4) Directrix: y = k-a 
5) Axis of symmetry: x = h 

A parabola that has a vertical directrix opens to the right or left and is on its side. 

Here are some components 
1) Standard equation of a parabola with a vertical directrix: (y-k)^2 = 4a(x-h) 
2) vertex (h,k) 
3) focus (h+a,k) 
4) directrix: x = h-a 
5) Axis of symmetry: y = k

Hopes this helps :)</span>
4 0
3 years ago
Karen earns $54.60 for working 6 hours. If the amount she earns varies directly with the
Andrei [34K]

Given:

Karen earns $54.60 for working 6 hours.

Amount she earns varies directly with the  number of hours she works.

She need to work to earn an  additional $260.

To find:

Number of hours she need to work to earn an  additional $260.

Solution:

Let the amount of earnings be A and number of hours be t.

According to question,

A\propto t

A=kt     ...(i)

where, k is constant of proportionality.

Karen earns $54.60 for working 6 hours.

54.60=k(6)

Divide both sides by 6.

\dfrac{54.60}{6}=k

9.1=k

Put k=9.1 in (i).

A=9.1t

Substitute A=260 in the above equation.

260=9.1t

Divide both sides by 9.1.

\dfrac{260}{9.1}=t

28.5714=t

t\approx 29

Therefore, she need to work extra about 29 hours to earn an  additional $260.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Omar, Amare, and Jack paid a total of $68.25 for dinner and tickets to a concert. The concert
    6·2 answers
  • Please answer this correctly
    6·2 answers
  • In which quadrant does the point (25 , 21) lie? A. Quadrant I B. Quadrant IV C. Quadrant III D. Quadrant II
    13·2 answers
  • Ezekiel Elliot rushed for 68, 112, -24, 32, -14, and 127 yards in his first six football games. What was his total number of rus
    14·1 answer
  • write an inequality for the problem and determine the constraints on the variables. during ski season, the owner of a ski shop h
    8·2 answers
  • Solve for v: v-6+=-9+3v-6-4
    11·1 answer
  • The cost of tools for building the wind chimes is 130$ the costs of materials are 10$ Per wind chime what is the total cost to m
    10·1 answer
  • If y=30 when x=6 what is the value of y when x=12
    12·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through the point ( − 4 , 8 )and has a slope of − 1/4
    8·1 answer
  • For the function f(x)=5x2−5x, evaluate and simplify.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!