1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
1 year ago
6

Alexis and Trinity run two stores. On the first day Alexis puts everything on sale in her store by 25.0% while Trinity marks dow

n all prices in her store by 20%. On the second day Alexis takes an additional 1/3 off all her prices. By what fraction must Trinity mark down all prices in her store, so that the overall price decreases in both stores are the same?
Mathematics
1 answer:
Sphinxa [80]1 year ago
8 0

The fraction that Trinity must mark down all prices in her store so that the overall price decreases in both stores are the same is <u>3/8</u>, 0.375, or 37.5%

<h3>What is a markdown?</h3>

A markdown is a price reduction strategy used by retailers to attract customers to their stores.

A markdown reduces the profit margin.

<h3>Data and Calculations:</h3><h3>Alexis:</h3>

First day's price reduction = 25%

Reduced price after the first markdown = 75% (1 - 25%)

The second day's price reduction = 1/3 or 33.33%

Reduced price after the second markdown = 50% (75% x (1 - 33.33%)

<h3>Trinity:</h3>

First day's price reduction = 20%

Reduced price after the first markdown = 80% (1 - 20%)

Reduced price after the second markdown = 50% like Alexis' (80% x 50%/80%)

50%/80% = 62.5% or 0.625

Therefore, the second day's price reduction must be <u>3/8, 0.375, or 37.5%</u> (1 - 0.625).

Thus, the fraction that Trinity must mark down all prices in her store so that the overall price decreases in both stores are the same is <u>3/8</u>

Learn more about markdowns at brainly.com/question/27807633

#SPJ1

You might be interested in
The volume of the triangular prim is 250 cubic inches. What is the value of x
Vinvika [58]

Answer:

12 in

Step-by-step explanation:

thank me and rate me plz!!!! thank you :)

7 0
3 years ago
A person runs 1/7 mile in 1/56 hour.The person's speed is miles per hour.
Oduvanchick [21]
1 minute 8.25 seconds per mile
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. A vine called the mile-a-minute weed is known for growing at a very fast rate. It can grow up to 0.5 ft per day. How fast in
gayaneshka [121]

Answer:

.25 inches per hour

Step-by-step explanation:

.5 ft

-----------

day

We need to get to inches

1 ft = 12 inches

.5 ft          12 inches      

----------- * ------------

day             1 ft  

We also need to convert days to minutes

1 day = 24 hours

.5 ft           12 inches             1 day          

----------- * ------------   * -------------    

day             1 ft       24 hours      

6 inches

-------------

24 hours

.25 inches per hour

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
-2(b + 5) = 4<br> solve the equation for b
Vladimir79 [104]

Answer:

b = -7

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost? Enter your answ
Kay [80]
Im pretty sure the answer is .52 I got this by subtracting the toatl by the sales tax and then dividing that total by how many pencils were bought : 6.70-.42=6.24, 6.24/12=54
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to a milk container's capacity is one gallon how many cups would be equal?
    5·1 answer
  • Can someone please tell me this answer
    8·2 answers
  • How do you do this???
    10·1 answer
  • 7x + 6(-3 + 4x) = 199<br>what does x equal?
    6·1 answer
  • Describe how total job benefits and total employee compensation differ.
    10·2 answers
  • Need help in graphs in algebra quick
    8·1 answer
  • Find the equation of the line with slope m = 5/3 that contains the point (-6, -12)
    8·1 answer
  • Madison was given a large box of 48 chocolates for her birthday. If she eats exactly 5
    14·1 answer
  • Round this number to the nearest 10 and 100<br><br> 374,028<br><br> Nearest 10:<br><br> Nearest 100:
    5·1 answer
  • Urgent!!!! please help just dont know if it is the use of words or what
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!