Yes it is correct, 7/12 is the equivalent to C. 7 divided by 12
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer:
21.
Step-by-step explanation:
f(x) = 2x^2 - 3x + 7.
When x = -2,
f(-2) = 2(-2)^2 - 3(-2) + 7
= 2(4) - (-6) + 7
= 8 + 6 + 7
= 21.
Answer:
see explanations
Step-by-step explanation:
The given blue line has a slope of m = -1/2.
The line parallel to the given line passing through point (x0,y0)=(2,3) is given by the point-slope form:
(y-y0)=m(x-x0)
substitute values
(y-3) = (-1/2)(x-2)
Expand and transpose
y = (-1/2)x + 1 + 3
y = (-1/2)x + 4 ....................(1)
We choose the second equation b. x+2y=8 and convert to slope-intercept form:
2y=-x+8
y = (-1/2)x + 4, which is exactly equation (1)
So
b. x+2y=8 is the correct answer.