1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tamiku [17]
1 year ago
12

at the mall, myla bought a shirt for $25.36, a hat for $5.09 and a belt for $11.45. how much did she spend altogether?

Mathematics
1 answer:
malfutka [58]1 year ago
8 0

The summation of the money Myla spend altogether is $41.9

As in the given problem  we can see Myla bought

a shirt for $25.36 and

a hat for  $5.09  and

a belt for $11.45.

Hence we need to know the cummulative price she spend altogether.

To get the total price we should add the price of shirt hat and belt.

Summing all the prices we get

$25.36+$5.09+$11.45=$41.9

As all the quantities are given in one currency thus we can add them by simple addition formula.

Thus she spend $41.9 altogether at the mall.

Learn more about the summation here:

brainly.com/question/9458437

#SPJ4

You might be interested in
A jewellry shop sells 240 necklaces in a month
Colt1911 [192]

Answer:

Ratio is 1:3

Step-by-step explanation:

Given that a jewellery shop sells 240 necklaces in a month. 180 were sold via the shops website, the rest were sold in a high street shop.

We have to work out the ratio for online sales to shop sales

Total sales .. 240

Shop sale .. 180

Online sa .. 60

Hence ratio for online sales:shop sales

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the selling price of an item if the original cost is $784.50 and the markup on the item is 6.5 percent?
Airida [17]
784.5+(784.5×0.065)
=784.5+50.9925==835.4925 round the answer=835.5
3 0
3 years ago
Hi, I have utterly no idea what I'm doing here.
Anna11 [10]

Answer:

Factored form: 2x(2x^2+x+1)

Step-by-step explanation:

You're subtracting them. :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
three-quarters of students are wearing the school's colors. if there are 300 students how many are wearing the colors?
soldi70 [24.7K]

Answer:

225 students are wearing school colors.

Step-by-step explanation:

1. we know that 75% or .75 of the students are wearing school colors.

2. to find what this number is we need to know what 75% of 300 is.

("of" is a keyword meaning multiply)

3. We can do this by multiplying:

300(.75) = 225

4 0
3 years ago
-3+x=4 solve this question
user100 [1]
Just add 3 to both sides
x = 7
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sarah is training for a bike race . she rides her bikes 5 3/4 miles in 1/3 hour what is Sarah's rate in miles per hour
    8·1 answer
  • Paul bought 9 total shirts for a total of 72 tee shirts cost 10 and long sleeve shirts cost 7. how many of each shirt did he buy
    12·2 answers
  • Unit rate or 72 ounces in 6 steaks
    6·1 answer
  • How can i solve for y in this problem? 2x-y=3
    6·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • Bought 3 shirts that each cost the same. He had a coupon for $10 and he spent $65 in total. Which equation can be used to find t
    15·2 answers
  • Liz earns a salary of $2,100 per month, plus a commission of 3% of her sales. She wants to earn at least $2,900 this month. Ente
    7·1 answer
  • Help me wit this rq…………..
    12·1 answer
  • Given the following equation answer each question below.
    13·1 answer
  • I need help as soon as possible! Please help me! Thank you very much! No links.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!