1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leto [7]
3 years ago
8

$24 saved after 3 weeks; $52 saved after 7 weeks. are these ratios equivalent

Mathematics
2 answers:
tankabanditka [31]3 years ago
8 0
Add 24+24=48 then 24/3= 8 add 48+8 = 56
SIZIF [17.4K]3 years ago
4 0
To figure out this question, I first divided 24 into 3, which gives me an answer of 8. then I divided 52 into 7 , which also is 8 . because the two numbers are the same, I know the ratios are equivalent.
You might be interested in
Converting a decimal to a mixed number and as a improper fraction, please help...
Lilit [14]
The answer to your question:

81/10, 8.1, and 8 1/10
3 0
3 years ago
I'm really confused, can you please help me
Anika [276]

Answer: y=8

Step-by-step explanation:

Since DF is bisected, it means but in half. This means DU and UF are equal in length. We can set them equal to each other to find y.

2y=16          [divide both sides by 2]

y=8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A student took two national standardized tests while applying for college. On the first test,
kvv77 [185]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Is there anybody was good at math? If so please go look at my most recent question​
Sonja [21]

Answer:

Ok

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The degree of - 6+ 7x - 6x2 is <br> what?
andreev551 [17]
Look it up step by step
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 275.9 × 10−4 in standard form
    8·2 answers
  • Subtraction of two real numbers may be defined of what operation
    14·1 answer
  • Complete the steps to solve the equation 4e2 + 2x = x − 3 by graphing.
    7·1 answer
  • Given the equation: 5m + 3 = 3m - 7, what is the value of m? pls will mark Brainliest
    12·2 answers
  • Use the algebraic steps to find the equation you would use to solve for b<br><br><br><br>A=bh/2
    9·1 answer
  • Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​
    14·2 answers
  • If 3/4 pound of sugar makes 10 cakes, how much sugar, in pounds, is needed to make 1 cake?
    8·1 answer
  • HELP!<br><br> "What is Limit as x approaches negative 14p(x), if it exists?"
    12·2 answers
  • I give points for correct answers, so please be big-brain and give me the right answers
    13·2 answers
  • 5. Two trains travel in the same direction on
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!