1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lemur [1.5K]
3 years ago
14

Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​

Mathematics
2 answers:
vova2212 [387]3 years ago
7 0

Answer:

Each apple costs $0.52.

Step-by-step explanation:

Christ spent a total of $2.60 for 5 apples. We want to find the cost of one apple.

To find this: total cost/total apples

2.60/5 = 0.52

Each apple costs $0.52.

Let's check our answer.

If one apples costs $0.52, 5 apples should cost 0.52 • 5

0.52 • 5 = 2.60

This is how much Christ spent; therefore your answer is correct.

Hope this helps!

VMariaS [17]3 years ago
3 0

Answer:

.52¢

Step-by-step explanation:

One apple cost 52 cents. The expression below represents the cost of an apple.

5a =2.60

5a/5= 2.60/5

a =0.52

You might be interested in
The Calculator screen shows the results I divide and 84 by 14 what does the answer tell you about 14 and 84
g100num [7]

0.16666667 is the answer when u divide it 14 by 24

3 0
3 years ago
Which of these points lies on the circle with center (2 3) and radius 2
Grace [21]

Answer:

(x-2)^2 + (y-3)^2 = 4

Step-by-step explanation:

Use the equation (x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2 where the center of the circle is (h,k) and the radius is r.

4 0
3 years ago
80 points if you answer this question!
Neporo4naja [7]
Total amount of Carbon-14
= 12 - (0.00012 \times 5000)
= 12 - 0.6
= 10.4
=C

Full marks answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Any suggestions or answers <br><br> D) can’t be determined
elixir [45]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What number is 7 units to the left of -1?
expeople1 [14]
7 unit to the left, means it is 7 less than -1. 
-1-7 = -8

Ans: -8
7 0
3 years ago
Other questions:
  • An element with mass 430 grams decays by 27.4% per minute. How much of the element is remaining after 19 minutes, to the nearest
    15·1 answer
  • The universal ga law PV=net describes the relationship among the pressure volume and temperature of a gas.
    10·1 answer
  • A number increased by 10
    10·2 answers
  • Describe how to find the sums -4 + 2 and -4 + -2 on a number line
    9·1 answer
  • The sum of the measures of the angles of a quadrilateral is 360°. Quadrilateral JKLM has one
    13·1 answer
  • SOMEONE PLEASE ANSWER WITH WORK I WILL GOVE BRAINLIEST
    9·1 answer
  • The table shows the amount of flour
    5·1 answer
  • Please provide a solution
    13·1 answer
  • At the movie theatre, child admission is $5.20 and adult admission is $8.50. On Sunday, three times as many adult tickets as chi
    12·1 answer
  • Find the surface area of the composite figure.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!