Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost
2 answers:
Answer:
Each apple costs $0.52.
Step-by-step explanation:
Christ spent a total of $2.60 for 5 apples. We want to find the cost of one apple.
To find this: total cost/total apples
2.60/5 = 0.52
Each apple costs $0.52.
Let's check our answer.
If one apples costs $0.52, 5 apples should cost 0.52 • 5
0.52 • 5 = 2.60
This is how much Christ spent; therefore your answer is correct.
Hope this helps!
Answer:
.52¢
Step-by-step explanation:
One apple cost 52 cents. The expression below represents the cost of an apple.
5a =2.60
5a/5= 2.60/5
a =0.52
You might be interested in
0.16666667 is the answer when u divide it 14 by 24
Answer:
(x-2)^2 + (y-3)^2 = 4
Step-by-step explanation:
Use the equation (x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2 where the center of the circle is (h,k) and the radius is r.
Total amount of Carbon-14



=C
Full marks answer
Answer:
A
Step-by-step explanation:
7 unit to the left, means it is 7 less than -1.
-1-7 = -8
Ans: -8