1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lemur [1.5K]
2 years ago
14

Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​

Mathematics
2 answers:
vova2212 [387]2 years ago
7 0

Answer:

Each apple costs $0.52.

Step-by-step explanation:

Christ spent a total of $2.60 for 5 apples. We want to find the cost of one apple.

To find this: total cost/total apples

2.60/5 = 0.52

Each apple costs $0.52.

Let's check our answer.

If one apples costs $0.52, 5 apples should cost 0.52 • 5

0.52 • 5 = 2.60

This is how much Christ spent; therefore your answer is correct.

Hope this helps!

VMariaS [17]2 years ago
3 0

Answer:

.52¢

Step-by-step explanation:

One apple cost 52 cents. The expression below represents the cost of an apple.

5a =2.60

5a/5= 2.60/5

a =0.52

You might be interested in
Use the following statement to answer the question.
MariettaO [177]
Addition property of equality
6 0
3 years ago
In 1999, 68% of households with TV’s subscribed to cable TV. If 8,000 more subscribers are added to the number of households wit
iren2701 [21]

Answer:

45962560

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Hep me please dad, mom, stranger, best friend step sister, real sister, step brother, real brother. blood for the blood god
liberstina [14]

Answer:1040

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
HURRY PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
frez [133]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

It be wayyy to much to put 13 it would make the mean 9 8 is perfect

5 0
2 years ago
Which of the following equations correctly represents a property of image?
xxMikexx [17]
Sorry I cant see the problem
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The answers to 43, 44, 45, and 46
    8·1 answer
  • What does m-3x=2x+p equal
    11·2 answers
  • What is the value of X? x + 4/9 = 3/4
    7·1 answer
  • Which of the following is an odd function?
    6·1 answer
  • What is the radius for 7 cm, for area and circumference
    14·1 answer
  • What is the greatest number of Mondays that can occur in 365 consecutive days?
    12·2 answers
  • A glass company is repairing a window in the shape of an equilateral triangle. If the length of one side of the triangle is 17 i
    6·1 answer
  • The diameter of a circle measures 32 ft. What is the circumference of the cirle? Use 3.14 for n, and do not round tour answer. B
    13·1 answer
  • Which equation shows the point-slope form of the line that passes through (3, 2) and has a slope of 1/3
    11·2 answers
  • I need to know the new equation, I’ve provided a picture
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!