1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darya [45]
1 year ago
15

suppose that when the price of hamburgers​ decreases, the ruiz family increases their purchases of ketchup. to the ruiz​ family,

Business
1 answer:
Margaret [11]1 year ago
4 0

Suppose that when the price of hamburgers​ decreases, the ruiz family increases their purchases of ketchup. to the ruiz​ family: hamburgers and ketchup are complements.

<h3>What is complementary goods ?</h3>

Complementary goods can be defined as those goods or product that complement each others because they add value to each others or goods that are combine or use together by consumer or end user.

Hamburgers and ketchup are complementary goods based on the fact that the demand for ketchup increases when the price of hamburgers​ decreases.

Therefore suppose that when the price of hamburgers​ decreases, the ruiz family increases their purchases of ketchup. to the ruiz​ family: hamburgers and ketchup are complements.

Learn more about Complementary goods here:

brainly.com/question/4451139

brainly.com/question/8738100

#SPJ1

You might be interested in
Can we imagine life without trade?Why or why not? Explain in briefly.​
aleksklad [387]

Answer:

no

Explanation:

we need to trade in order to get different products because we cannot make everything ourselves.

3 0
2 years ago
JumpIn Products is a market leader in playground equipment, which is typically large, bulky, and very heavy. In order to compete
Stels [109]

Answer:

3. Low value-to-weight ratio.  

Explanation:

Value to weight ratio is a measure under supply chain management which represents the monetary value of a product per kilogram or pound.

This is amongst the most important factors which determine a product's shipping to different markets and consumers and also determine the modes of shipping.

A low value to weight ratio conveys that products should rather be manufactured at the different markets instead of shipping them and incurring a higher cost. For example, paints have low value to weight ratio.

In the given case, Jumpin products produce heavy weight playground equipment.  It can choose to produce such products elsewhere rather than shipping such products and incurring heavy costs. The company's exporting strategy can be affected by the transportation costs involved as well as low value to weight ratio.

4 0
3 years ago
Inventory Control and Planning Neilsen Cookie Company sells its assorted butter cookies in containers that have a net content of
xenn [34]

Answer:

 48,497.42  containers

Explanation:

<em>The economic order quantity (EOQ) is a model that is used to determine the optimum order size that minimizes the balance of carrying and ordering cost.</em>

T<em>his model can also be modified to determine the optimum batch quantity, that is the number of units to produced in a production run. The model is given below  </em>

EOQ = √2× Co× D/Ch

EOQ - economic production run, Co- set up cost per run, Ch- carrying cost per unit per year, D-  demand

EOQ = 2 √2× 490× 1,200,000/0.5

EOQ =  48,497.42  containers

Neilsen should produce  48,497.42  containers per production run in order to minimize the production cost

4 0
3 years ago
Bentley estimates manufacturing overhead of $3,251,600 for 2013 and will apply overhead to units produced based on 739,000 machi
saul85 [17]

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Estimated overhead= $3,251,600

Estimated machine-hours= 739,000

During 2013, Bentley used $1,640,000 of raw materials, paid $5,335,800 of direct labor, generated 734,000 machine hours, and produced 2,190,000 units.

<u>First, we need to calculate the predetermined overhead rate:</u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= 3,251,600/739,000

Predetermined manufacturing overhead rate= $4.4 per machine hour

<u>Now, we can allocate overhead:</u>

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH= 4.4*734,000= $3,229,600

<u>Finally, we can determine the total cost and unitary cost:</u>

Total cost= 1,640,000 + 5,335,800 + 3,229,600= $10,205,400

Unitary cost= 10,205,400/2,190,000= $4.66 per unit

4 0
3 years ago
Many employment contracts have mandatory arbitration clauses.<br><br><br> False<br><br> True
tensa zangetsu [6.8K]
This answer is True
5 0
2 years ago
Other questions:
  • In order to be strategic when participating in the recruiting process, HR professionals must:______.
    5·1 answer
  • Match the banking term with its definition.A. List currency coin and checks deposits into an accountB. A document signed by the
    5·1 answer
  • Susan was conducting a group discussion in her organization. She found that the sales people and the production team had differe
    9·1 answer
  • Select three of the following that are listed as sensitive sites in the location and transportation (LT) category that should be
    7·1 answer
  • How much should i pay a babysitter for a overnight weekend? For 2 girls ( 7, and 11 years old)
    9·2 answers
  • Plz help me match Matilda and Greg together​
    11·1 answer
  • Why do you think newspapers did not increase prices, given their financial situation?
    14·2 answers
  • A company's flexible budget for 16,000 units of production showed sales, $96,000; variable costs, $56,000; and fixed costs, $20,
    5·1 answer
  • Journalize the following sales transactions for Straight Shot Archery using the periodic inventory system. E (Record debits firs
    15·1 answer
  • Shoprite's business productivity​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!