1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elanso [62]
1 year ago
7

A white tailed deer can sprint up to 30 miles per hour. American bison can run at speeds up to 3,520 feet per minute. Which anim

al is faster and by how many miles per hour? There are 5,280 feet in one mile.
Mathematics
1 answer:
mario62 [17]1 year ago
4 0

Answer:

The American bison is 10 miles per hour faster.  It can run at 40 miles per hour.

Step-by-step explanation:

See the picture for the conversion.  I used unit multiplies to change feet to miles and seconds to minutes.

You might be interested in
Find 32% of 35.? plzz help me with this
Anna35 [415]
32% of 35 is 32% times 35, which is 11.2
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many combinations of a president, vice-president, secretary, and treasurer can be chosen from a group of 12 students?
VMariaS [17]
The answer is a 11,880
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which number line shows the inequality 4x-3>-7
lisabon 2012 [21]

x>-1

Step-by-step explanation:

I don't see any number lines but it would be one with an open circle going right from -1.

5 0
3 years ago
Which of the following graphs does not represent a function of x?
hram777 [196]
I believe that it is graph 3 :) if it’s not right let me know.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
4-3 how do I become popular?
Daniel [21]

Talk to as many people as you can and be nice. It also helps if you are helpful to people, but try not to get too stressed out. Always focus on school.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A medium apple has 72 calories. This is two thirds the calories in a medium banana. How many calories are in the banana?
    7·1 answer
  • EVERYYYYY STEP !!!!<br><br><br><br> -3y+4=-11
    15·1 answer
  • 85,109,178 in word form
    10·1 answer
  • Which number produces an irrational number when added to 1/2?
    6·1 answer
  • Select all possible values for x in the equation x^3=375?
    11·1 answer
  • Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubble
    12·2 answers
  • Clavins home is located at the midpoint between Fast pizza and pizza now,Fast pizza is a quarter mile away from calvins home.How
    11·1 answer
  • In a small town, there are 4 times as many left-handed males as there are left-handed females, and there are 3 times as many rig
    5·1 answer
  • Help on this one also please?!?
    11·1 answer
  • 3) T'challa makes $55 an hour and works 30 hours a week. He loses 20% of his paycheck to
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!