1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rom4ik [11]
2 years ago
7

4x-4y=24 solve literal equation for y

Mathematics
2 answers:
Dovator [93]2 years ago
6 0

Hi there,

I hope you and your family are doing well!

Let's solve Y

4x - 4y = 24

We gonna start by adding -4x to both sides

4x - 4y + -4x = 24 + -4x

-4y = -4x + 24

Since we're solving for y, now we just need to divide both sides by -4

\frac{-4y}{-4} = \frac{-4x+24}{-4}

y = x - 6

<h2>The answer is: y = x-6</h2>

All the best this semester!

~Garebear

coldgirl [10]2 years ago
4 0

Answer:

y = x - 6

Step-by-step explanation:

4x-4y=24

Subtract 4x to both sides

4x -4x -4y=24 -4x

-4y = 24 -4x

Divide by -4 to both sides

-4y ÷-4 = 24 ÷-4 -4x ÷-4

y = x - 6

Have a lovely rest of your day! :)

You might be interested in
Solve for X. Round to the nearest tenth of a degree, if necessary.
DerKrebs [107]
The answer is x=52.6
5 0
3 years ago
John enlarged one side of his square flower bed by 8 ft to make it into a rectangle. The area of the new flower bed is 3 times t
maks197457 [2]

Answer:

4 ft.

Step-by-step explanation:

We can consider the orignial square's sides to be x, so area of the original figure: x^{2}

The new rectangle's sides will be x and x+8, so the area of the new figure will be x^2+8x.

We know that the new area is 3 times the old one. So our equation will be:

x^2+8x=3x^2

our answer will be x=4.

Therfore, the length of the side of the old flower bed is 4 ft.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
write a equation in slope-intercept form for the line that is parallel to y=2x-8 and passes through the point(1,5).
Brilliant_brown [7]

Answer:

y = 2x + 3

Step-by-step explanation:

y = 2x - 8   passes through ( 1,5 )

y = 2x + 3 is parallel to y = 2x - 8 because it has the same m( 2x)

and it also passes through ( 1, 5 )

Try Desmos, very helpful

Hope this helps

7 0
3 years ago
Suppose you are going to graph the data in the table below. What data should be represented on each axis and what should the inc
Greeley [361]
Independent variable on x-axis (value you can choose) dependent variable on y-axis (corresponding value for the value you have chosen) You can the hours and the distance traveled is a function of those hours. also, I'd go in increments of 5. More accurate than increments of 15. The answer is D! <span><span>
Hope this helps!</span></span>
4 0
3 years ago
the scientists collection that as granite that weighs 74 26/36 lbs, marble that weighs 63 16/34 lbs, and quartz that weighs 81 9
ipn [44]

Answer:

<h2> 6 1/2 lbs</h2>

Step-by-step explanation:

Given the weight of granite to be  74 26/36 lbs,

Weight of quartz is 81 9/40 lbs.

To know how much more quartz weight than the granite, we will take the difference between the weight of quartz and granite as shown.

Weight of quartz  - Weight of granite

= 81 9/40 - 74 26/36

= 3,249/40 - 2690/36

= (29, 241 - 26,900)/360

= 2,341/360

= 6 181/360

≈ 6 1/2 lbs

quartz weighs approximately 6 1/2 lbs much more than granite

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Andews rotation maps point M(9, -1) to M(-9, 1). Which describes the rotation ?
    5·1 answer
  • Explain how you would draw a box-and-whisker plot for the data below
    12·1 answer
  • Help me to solve this question plez!!
    13·1 answer
  • The ratio of the surface area of two similar cylinders is 9 to 16 what is the ratio of their corresponding heights
    15·1 answer
  • You spin the spinner, flip a coin, then spin the spinner again. Find the probability of the compound event. Write your answer as
    15·1 answer
  • The graph of a linear system is shown. What is the solution to this linear system? Enter a value in each box to create an ordere
    15·1 answer
  • The triangle and the rectangle have the same area
    15·1 answer
  • A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
    9·1 answer
  • If m &lt; 8 = 106 and m &lt; 3 = (6x-4) what is the value of x.
    7·1 answer
  • Write in standard form<br>(2×10³)+(4×10²)+(4×10¹)+(4×1)<br>can somebody answer this please.<br>c:​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!