1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julsineya [31]
1 year ago
5

Matt is filling containers of rice. Each container holds 1/4 of a kilogram of rice.

Mathematics
1 answer:
nasty-shy [4]1 year ago
7 0

Matt can fill 28 containers

Each rice container holds 1/4 kilogram of rice

Matt has 7 kilograms of rice

Hence the number of containers he can fill can be calculated as follows

1/4 × 7

= 28

The number of containers Matt can fill is 28 containers

Read more here

brainly.com/question/15967747?referrer=searchResults

#SPJ1

You might be interested in
Choose the answer. 1. (1 pt) use any model you choose to solve the story problem. a fisherman separated of his catch into 2 equa
-BARSIC- [3]
50% of it will be in each bin 
8 0
3 years ago
Two similar prisms have heights 4 cm and 10cm what is the ratio of their surface areas
Slav-nsk [51]
Let k be the scale factor relating two similar prisms P_{1} and P_{2}, such that for corresponding parts of prisms P_{1} and P_{2} (for heights, in particular) we have k= \frac{height\  of \ P_{1} }{height \ of\  P_{2} }. In our case k= \frac{4}{10} = \frac{2}{5}.
For surfaces area we have \frac{Surface \ area \ of \  P_{1} }{Surface \ area \ of \  P_{2}} = k^{2} =( \frac{2}{5} )^{2}= \frac{4}{25}.
So, the right answer is 4:25 (choice B)



4 0
3 years ago
Can y’all help me on question 19
Zolol [24]
C is your answer. Because 8 times 1.75$ = $14.00 and 5 times 1.25= $6.25. So $14.00+ $6.25 = $20.25
6 0
3 years ago
Mr. jovanovski is having wood flooring put in his rectangular living room. the area of the room is 234 square feet. the length o
OlgaM077 [116]
By definition the area of a rectangle is:
 A = l * w
 Where,
 l: long
 w: width
 So we have to clear the width:
 w = A / l
 Substituting the values:
 w = (234) / (18) = 13
 w = 13 feets
 answer
 the width, in feet, of the room is 13
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me with this questions and show working out thanks
Paraphin [41]

Answer:  The steps and answers to the first two are below but you need to understand slope  = change in y / change in x  = y2 - y1/ x2 - x1  

And you need to understand  y = mx + c  

m= slope   c is y intercept

Substitute either point given  - only use one as the x and y  and find c

Step-by-step explanation:

1.      You need to follow the steps -

          the point is given as  (2,5)  = (x,y)  

So what this means is  x =2 and y =5

Simple substitutions is the step  5   = 3 x 2 + c

                                                     5 = 6 + c  or easier to see is  c + 6 =5

subtract 6 from both sides   c +  6   =  5

                                                    -6      -6

                                           __________________

                                              c           =  -1

2.

 x1,y1           x2,y2

( 3,2)   and (5,6) are two points on the line  

you already calculate the slope which is   m = noy2-y1/x2-x1 = 6-2/5-3 = 4/2 = 2

Remember y= mx + c

                   y = 2 x + c

now substitute in (3,2) which is (x1, y1) into the x and y in your equation

                  2  = 2 (3)  + c

                  2 = 6 + c

 subtract 6 from both sides

                  -4 = c

Now you should use this and do your last question  yourself

5 0
2 years ago
Other questions:
  • If you want to earn 15% annual simple interest on an investment, how much should you pay for a note that will be worth $27,000 i
    11·1 answer
  • Sales tax in City A is 20%. Han paid $14 for his meal before tax. What is the total price of his meal after tax?
    10·1 answer
  • Help me please please with these problem
    14·2 answers
  • Solve for a -4+2(3a-5)=(1-1a)
    15·1 answer
  • Type the correct equation of the line. (0, 1), (2, -3), (4, -7)
    15·2 answers
  • What is the value of y?<br><br> A. y = -1<br> B. y = 0<br> C. y = 1<br> D. y = 3
    6·1 answer
  • You spending $144 for new sweaters,T-Shirts and pants.Sweaters cost $28,T-Shirts (t) cost $14 and pants (p) cost $23,each.Which
    11·1 answer
  • Someone PLEASE HELP ME with this question i think its A
    5·1 answer
  • Fuffy spent $7.20 on 4 dozen pencils. How much did each pencil cost
    5·1 answer
  • Find the slope between points (1,1) and (0,6)
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!