1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina [24]
1 year ago
11

________ are numbers equally likely to be chosen from a large population of numbers.

Mathematics
1 answer:
ki77a [65]1 year ago
8 0

A simple random sample are numbers equally likely to be chosen from a large population of numbers.

<h3>What is Population?</h3>

This is defined as the total number of people or variables present in an area over a given period of time.

Numbers are usually chosen at random from a large population for different reasons and are referred to as simple random sample because they have an equal probability of being chosen.

Read more about Sampling here brainly.com/question/24466382

#SPJ4

You might be interested in
Lou eat 6/8 of a pizza. what fraction of the in simplest form, Is left over?
vagabundo [1.1K]
If he ate 6/8 of the pizza, that means 2/8 is left.
2/8 simplify it, by dividing it by 2 and your answer is...
IT'S 1/4
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Do u know whats 103,727,495 in word for and expanded form
Studentka2010 [4]

Answer:

word form: One hundred three million seven hundred twenty seven thousand four hundred and ninety five.

expanded form: 100,000,000+3,000,000+700,000+20,000+7,000+400+90+5.

5 0
2 years ago
Determine the value of the expression 2(x - 3) when x = 2.
erica [24]

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

2(x-3), x=2

Since we know what x equals, plug it into the equation

2(2-3)

2(-1)

-2

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Brainiest if correct
Mrac [35]
X=14
3 times 14 is 42-13 is 29
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 4 gallons of milk cost $16.76 how much would 7 gallons of milk cost
professor190 [17]
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 10 POINTS!.A sculptor is planning to make two triangular prisms out of steel. The sculptor will use △ABC for the bases of one pr
    13·1 answer
  • samantha owes her father $7. She just got paid $5.50 for babysitting. If she gives that money to her dad, how much will she stil
    13·2 answers
  • Could 36 go into 57 and how many times
    8·2 answers
  • Find the product. Select the answer that is in simplest form. 2/3 × 4 /5 = ?
    14·2 answers
  • Which pair of fractions is equivalent to 2/3 and 5/8?
    9·1 answer
  • A deli sells a sandwich spread for 6.4per pound. How much do you need to pay for 24 ounces of spread?
    12·1 answer
  • What is the area of the triangle in cubic feet when x = 11?
    8·1 answer
  • Am I right please tell me I really NEED IT
    11·1 answer
  • Luisa is saving money to buy a new laptop computer that costs $460 . She started with $110 and every month she saves $25 . Her s
    7·1 answer
  • When y = 24, x = 3<br> Find y when x = 4
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!