1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeX [460]
1 year ago
6

A 9-foot piece of ribbon costs $20.07. What is the price per yard?

Mathematics
1 answer:
natka813 [3]1 year ago
8 0

The price per yard of the ribbon is $6.69

<h3>Conversion of foot to yard</h3>

First, we will need to convert  9 foot to yards as shown;

9 foot = 3 yards

This shows that a 3 yard piece of ribbon costs $20.07, the price per yard is expressed as;

Price per yard = 20.07/Total yard

Price per yard = 20.07/3

Price per yard = 6.69

Hence the price per yard of the ribbon is $6.69

Learn more on unit rate here; brainly.com/question/19493296

#SPJ1

You might be interested in
Timed test please help
insens350 [35]

Last option: − ∞ < y < 5

8 0
3 years ago
Hey What is -5t &gt; 10
yanalaym [24]

Answer: 10 (ten) is an even number

following 9 and preceding 11

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Kim has 68 spoons, there are 8 boxes of spoons, how many spoons go into each box?
dlinn [17]
8 in each of the first four boxes and 9 in each of the second four boxes
5 0
3 years ago
Help me please need ASAP
yanalaym [24]

Answer:

1

i belive

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help how do you solve this (step by step preferably please) 7^x5^y7^z
Sophie [7]

Answer:

i realy try my best here it

Rewrite the equation as

7

x

+

5

y

=

z

.

7

x

+

5

y

=

z

Subtract

5

y

from both sides of the equation.

7

x

=

z

−

5

y

Divide each term by

7

and simplify.

Tap for more steps...

x

=

z

7

−

5

y

7

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A restaurant noted what type of food its customers purchased last week. Here are the results: burger 15% fries 10 % both 55% out
    6·1 answer
  • Jeff wanted to see how many smaller boxes will fit into the larger box. Each small box has a side length of 1.5 inches. The larg
    14·1 answer
  • By which smallast number must the following number be divided so that the quotient is a perfect cube
    10·2 answers
  • What is the solution to the system of equations given below? y=7x+14; y=6x+15
    9·1 answer
  • Equation:
    8·1 answer
  • Trigonometry Problem Solving
    15·1 answer
  • Please help me I'm stumped on this​
    11·1 answer
  • I need help very fast please !
    5·1 answer
  • What are the vertex and x-intercepts of the graph of each function?
    7·1 answer
  • 2,200 people enter an amusement park every hour. How long will it take for 6,000 people to enter the park?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!