Answer:
204
Step-by-step explanation:
i took the test
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less
1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
Answer:
(f+g)(2) = 10
Step-by-step explanation:
f(x)=2x^2+3x
g(x)=x-2
(f+g)(x) will be sum of f(x) and g(x)
(f+g)(x) = 2x^2+3x + x - 2 = 2x^2+4x - 2
we have to find (f+g)(2), for that we will put x = 2
(f+g)(x) = 2x^2+4x - 2

Thus, (f+g)(2) is 10.
<u>Answer:</u>
- The solution to the problem is -38.
<u>Step-by-step explanation:</u>
- -(6m + 8) = 4(17 - m)
- => -6m - 8 = 68 - 4m
- => -6m + 4m = 68 + 8
- => -2m = 76
- => m = 76/-2
- => m = -38
Hence, <u>the solution to the problem is -38.</u>
Hoped this helped.

9514 1404 393
Answer:
B. (0, –2)
Step-by-step explanation:
Put the (x, y) values into the given formula.
(x, y) ⇒ (x +5, y -2)
B(-5, 0) ⇒ B'(-5+5, 0-2) = B'(0, -2)